Προκρίθηκε με… δυόμισι σετ ο Παγδατής

Κάτι παραπάνω από δύο σετ αλλά λιγότερα από τρία χρειάστηκε ο Μάρκος Παγδατής για να προκριθεί στην φάση των «64» του US Open.

Η πρεμιέρα του 31χρονου Κύπριου απέναντι στον Αργεντίνο Φακούντο Μπαγνίς ήταν νικηφόρα, έστω και αν δεν ολοκληρώθηκε ποτέ ο μεταξύ τους αγώνας.
Ο Παγδατής κατέκτησε το πρώτο σετ με σκορ 6-4 σε 44 λεπτά και το δεύτερο με 6-2 σε μόλις 27 λεπτά. Όλα έδειχναν ότι θα έπαιρνε και το τρίτο, αλλά μετά από 17 λεπτά και ενώ το σκορ ήταν 1-1, ο Αργεντίνος εγκατέλειψε εξαιτίας ενός τραυματισμού που τον ταλαιπώρησε. Κάπως έτσι ο Κύπριος τενίστας πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης σχετικά ξεκούραστα, αν και στο σύνολο του (ημιτελούς) αγώνα ο αντίπαλός του είχε 4 άσσους έναντι τριών του Παγδατή, ο οποίος είχε υποπέσει σε σε 7 διπλά σφάλματα.
Στην επόμενη φάση ο Μάρκος Παγδατής θα αντιμετωπίσει τον Γάλλο Μπενουά Περ, Νο32 του ταμπλό, ο οποίος επικράτησε σαφώς δυσκολότερα και πιο κουραστικά του Σέρβου Ντούσαν Λάγιοβιτς με 3-2 σετ (6-2, 2-6, 3-6, 7-5, 6-1).