ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Ποδαρικό με μετάλλιο για την Κατζουράκη!

Στο παγκόσμιο κύπελλο του Μπακού η Εμμανουέλα Κατζουράκη έμεινε εκτός μεταλλίων για μια βολή. Σήμερα στο Ραμπάτ, για μια βολή έχασε το χρυσό, όμως πανηγύρισε το πρώτο της μετάλλιο στη σειρά των παγκοσμίων κυπέλλων σκοποβολής στο σκιτ.

Στον τελικό που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έδωσε μεγάλη μάχη με την Αμερικανίδα Κίμπερλι Ρόουντ των έξι Ολυμπιακών μεταλλίων (τρία χρυσά, ένα αργυρό και δύο χάλκια).
Η πολύπειρη Αμερικανίδα ήταν πιο ψύχραιμη για να πάρει το χρυσό με 37/40 βολές έναντι 36/40 της Κατζουράκη που κατέλαβε τελικά το αργυρό μετάλλιο. Νωρίτερα στον ημιτελικό, Κατζουράκη και Ρόουντ είχαν ακριβώς τις ίδιες βολές (27/30).
Ελλαδικό χρώμα είχε και το τρίτο σκαλί του βάθρου, καθώς η Κύπριο Κωνστάντια Νικολάου με 25 βολές κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.