ΤΖΟΥΝΤΟ

Πολύτιμοι βαθμοί

Ένα καθοριστικό βήμα για την πρόκρισή τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο έκανε σήμερα ο Ρομάν Μουστόπουλος.

Ο 22χρονος τζουντόκα κατέκτησε την πέμπτη θέση στην κατηγορία των 81 κιλών, στο τουρνουά “μάστερς” του Μαρόκου και αυτή η επιτυχία ισοδυναμεί με 140 επιπλέον βαθμούς στην παγκόσμια και προ-Ολυμπιακή κατάταξη. O Μουστόπουλος, που ήταν 19ος στην κατάταξη πριν το “μάστερς” νίκησε αρχικά τον Αμερικανό Τράβις με ippon σε 2:48, αλλά στη συνέχεια ηττήθηκε από το Ρώσο Νιφόντοφ με ippon σε 3:44. Στον πρώτο γύρο του ρεπεσάζ επικράτησε του Ρώσου Μαγκομέντοφ με waza ari και yuko έναντι waza ari και έτσι προκρίθηκε στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο. Εκεί ηττήθηκε από τον Τομά (Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα) με waza ari και δύο yuko, με αποτέλεσμα να μείνει στην πέμπτη θέση