ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Πόζναν 2020: ΧΑΛΚΙΝΗ και η Κυρίδου με τρομερή κούρσα

Η Αννέτα Κυρίδου με άλλο ένα τρομερό σπριντ στο τέλος απέδειξε την αξία της με και κατέκτησε την 3η θέση στον τελικό του μονού σκιφ γυναικών του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος γυναικών.

Στον μεγάλο τελικό του βαριού σκιφ η Κυρίδου είχε να αντιμετωπίσει έμπειρες κωπηλάτριες μεταξύ των οποίων και η δις παγκόσμια πρωταθλήτρια από την Ιρλανδία, Σανίτα Πουσπούρε. Ξεκίνησε με συντηρητικό ρυθμό στο πρώτο μισό, όπως είχε κάνει και στις κούρσες των προηγούμενων ημερών, και πέρασε τα 1000μ στην 6η και τελευταία θέση. Στη συνέχεια όμως ανέβασε ρυθμό, πέρασε τη Γερμανίδα και κυνήγησε την Ελβετίδα και τη Δανέζα για το χάλκινο μετάλλιο παρότι είχε πολλά μέτρα διαφορά. Στα τελευταία με κατάθεση ψυχής κατάφερε να περάσει τρίτη τη γραμμή του τερματισμού και πήρε το 2ο μετάλλιο για την Ελλάδα μετά το χάλκινο που πήρε η αδερφή της, Μαρία, μαζί με τη Χριστίνα Μπούρμπου νωρίτερα στη δίκωπο. Η Κυρίδου έδειξε έτσι ότι την άνοιξη θα δώσει μεγάλη μάχη για ένα Ολυμπιακό εισιτήριο, κάτι για το οποίο έχει σίγουρα τις δυνατότητες.