ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Πόζναν 2020: ΧΑΛΚΙΝΟ για Μπούρμπου-Κυρίδου!

Το τρομερό δίδυμο της δικώπου μόλις κατέκτησε το πρώτο του μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση στην κατηγορία των γυναικών, με την 3η θέση που πήραν στο μεγάλο τελικό του Πόζναν.

Η Χριστίνα Μπούρμπου και η Μαρία Κυρίδου έβαλαν τέλος με αυτό τον τρόπο στην πενταετή «ξηρασία» της Ελλάδας στη μεγάλη κατηγορία, μιας και το τελευταίο μετάλλιο που είχε κατακτήσει η χώρα μας ήταν πάλι στο Πόζναν το 2015, το αργυρό της τετρακώπου των ανδρών.

Μέχρι τα μισά της κούρσας ήταν στη 2η θέση πίσω από τις Ρουμάνες που από την αρχή έκαναν δυνατό ξεκίνημα και από κοντά ακολουθούσαν οι Ισπανίδες. Μέχρι τα 1500μ τα τρία πληρώματα είχαν ξεχωρίσει για το βάθρο, οι υπερασπίστριες του τίτλου όμως, οι Ισπανίδες, έκαναν την κίνησή τους και πέερασαν στη 2η θέση, ενώ οι Ρουμάνες διατήρησαν το προβάδισμά τους. Οι Ελληνίδες προσπάθησαν στα τελευταία μέτρα να κάνουν αντεπίθεση αλλά δεν πρόφτασαν και τερμάτισαν τρίτες σε 7:20.24. Το χάλκινο μετάλλιο αποτελεί μεγάλη επιτυχία για το ελληνικό δίδυμο των 19χρονων κωπηλατριών οι οποίες μέχρι στιγμής είναι και οι μοναδικές που έχουν εξασφαλίσει Ολυμπιακή πρόκριση για την Ελλάδα.