Προ-Ολυμπιακό ανδρών: Δεύτερη νίκη για Γερμανία

Η οικοδέσποινα του προ-Ολυμπιακού τουρνουά στο Βερολίνο νίκησε με 3-0 το Βέλγιο κι απέχει ένα σετ από τους ημιτελικούς…

του Δημήτρη Τυχάλα

Το τελικό σκορ αδικεί τους Βέλγους που όπως και κόντρα στη Σλοβενία ήταν ανταγωνιστικοί, αλλά στο φινάλε των σετ δεν είχαν τον παίκτη που θα τελείωνε τις κρίσιμες μπάλες…

Με το πρώτο σετ να εξελίσσεται σαν σε προπόνηση για τους Γερμανούς (οι Βέλγοι δεν είχαν άσο, δεν είχαν μπλοκ και έπαιξαν με… 28% στην επίθεση ενώ οι Γερμανοί με 67%) το ματς άρχισε από το δεύτερο και μετά όταν η ομάδα του Μπάγιενς προηγήθηκε με 7-11, 11-15 και 14-17. Η Γερμανία (που είχε 71% αποτελεσματικότητα στην επίθεση σ’ αυτό το σετ!) μετέτρεψε το 19-17 σε 19-21, με τους Βέλγους να προηγούνται 23-22, αλλά εκεί να δέχονται σερί 0-3 για να πάει το σετ στους γηπεδούχους.

Ίδιο σκηνικό και στο γ’ σετ με την Γερμανία όμως στο φινάλε του σετ να χάνει τον Γκρόζερ με τραυματισμό στη γάμπα (αν ο τραυματισμός αποδειχθεί σοβαρός τότε δύσκολα μπορεί να ελπίζει) και να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 24-22, ωστόσο οι Βέλγοι όχι μόνο έχασαν δύο σετ μπολ, αλλά δέχθηκαν ένα σερί 0-4 για το 24-26 με τον τελευταίο πόντο να είναι μπλοκ του Καλιμπέρντα στον Τούρλινξ, ωστόσο στην πρώτη επίθεση των Βέλγων ο Στόιρβλαντ έχει βγάλει την άμυνα του τουρνουά με τον… ώμο.

Τα σετ: 18-25, 23-25, 24-26
Βέλγιο (Μπάγιενς) Ντερό 19 (16/28 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 41% υπ.-18% άριστες), Ντ’ Ούλστ 2 (2 άσοι), Βαν Ντε Βέλντε 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Βερχίς 1 (0/4 επ., 1 άσο), Κοξ 5 (5/14 επ.), Ρουσό 2 (2/9 επ., 56% υπ.-13% άριστες), Ρίμπενς –λ (56% υπ.-21% άριστες) / Στούερ-λ, Τούρλινξ 2 (2/6 επ.), Γκρόμπελνι, Ντ’ Έερ, Βαλκίερς, Κλίνκεμπεργκ 2 (2/5 επ.).

Γερμανία (Τζιάνι) Φρομ 10 (9/15 επ., 1 άσο, 47% υπ.-11% άριστες), Κρικ 8 (5/7 επ. 3 μπλοκ), Καλιμπέρντα 10 (9/17 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ.-17% άριστες), Γκρόζερ 22 (17/29 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κάμπα 1 (1/1 επ.), Μπέμε 13 (11/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Στόιρβαλντ –λ (25% υπ.-05% άριστες) / Ζένγκερ-λ, Σχότ, Ρέιχερτ, Χίρς 1 (1/1 επ.), Κάρλιτσεκ.

Στο αυριανό πρόγραμμα έχουμε τον τελικό του Α’ ομίλου όπου η Γερμανία αντιμετωπίζει την Σλοβενία, ωστόσο έτσι όπως ήρθαν τα ματς στον Α’ όμιλο με την ήττα της Γαλλίας από τη Βουλγαρία κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουρά αν η πρώτη θέση είναι καλύτερη από τη δεύτερη καθώς δεν ξέρεις με ποιον θα διασταυρωθείς (η Γαλλία εξακολουθεί να έχει το προβάδισμα, εκτός κι αν καταφέρει να χάσει κι από την Ολλανδία), ενώ η λογική λέει πως Σερβία και Βουλγαρία θα κοντραριστούν για τη 2η θέση στο μεθαυριανό μεταξύ τους παιχνίδι.