ΠΑΛΗ

Προ-Ολυμπιακό: Εμφατικές νίκες για Πιλίδη-Κουγιουμτσίδη

Οι 4 Έλληνες της ελευθέρας πάλης είναι αυτοί που πήραν το βάπτισμα του πυρός στο τελικό προ-Ολυμπιακό τουρνουά της Σόφιας και οι 3/4 θα παλέψουν στους 16 της κατηγορίας τους.

Ο Τιμόθεος Ξενίδης ήταν ο μοναδικός που ευνοήθηκε από την κλήρωση και πέρασε απευθείας στη φάση των 16 των 97κ, στην οποία θα αντιμετωπίσει τον Πακιστανό Χαρούν Αμπίντ. Ο Γιώργος Σαββουλίδης στον προκριματικό των 86κ ηττήθηκε με 3-2 στα σημεία από τον Ούγγρο Ίστβαν Βέρεμπ και έμεινε εκτός συνέχειας. Εξαιρετικές οι πρώτες αναμετρήσεις του Γιώργου Πιλίδη και του Γιώργου Κουγιουμτσίδη στα 65κ και 74κ αντίστοιχα που επικράτησαν με τεχνική υπεροχή επί των αντιπάλων τους. Ο πρώτος νίκησε το Βρετανό Τζορτζ Άντονι Ραμ με 14-4 και στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει τον Κολομβιανό Εουκλίντες Κουέρο Μουνιόζ για μία θέση στους 8 του τουρνουά. Ο Κουγιουμτσίδης από την άλλη επικράτησε επί του Νιγηριανού Ογκμπόνα Εμάνουελ Τζον με 10-0 και στον επόμενο γύρο θα παλέψει με τον χάλκινο των -70κ του φετινού ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, τον Αρμένιο Αρμάν Αντρεασιάν. Θυμίζουμε πως υπάρχουν μόνο 2 διαθέσιμα Ολυμπιακά εισιτήρια σε κάθε κατηγορία, οπότε απαιτείται πρόκριση στον τελικό της κατηγορίας.