ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ

Πρωταθλητής στο αλπικό ο Συκαράς

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το πανελλήνιο πρωτάθλημα και μαζί το κύπελλο Ελλάδας, χιονοδρομίας αλπικών αγωνισμάτων, στο χιονοδρομικό κέντρο 3-5 Πηγάδια της Νάουσας , με τον Συκαρά στους άνδρες και τη Γκόγκου στις γυναίκες να είναι οι θριαμβευτές.

Στο αγώνισμα της γιγαντιαίας κατάβασης, στην κατηγορία των ανδρών πρώτευσε ο Κώστας Συκαράς (ΑΡΑ) και στους έφηβους ο Νίκος Τζιόβας (ΑΛΠ). Στις γυναίκες, στο ίδιο αγώνισμα, η Αναστασία Γκόγκου έκανε σπουδαία κούρσα και ήταν η νικήτρια στη γενική και πρωταθλήτρια Ελλάδος γυναικών του 2015. Τέλος η Αναστασία Μάντζιου διπλασίασε τα χρυσά μετάλλια στις νεανίδες, ενώ ο Ιωάννης Πρώιος (ΟΡΕ) ήταν ασυγκράτητος είχε την καλύτερη επίδοση στον αγώνα και κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία νέων.
Στο αγώνισμα της τεχνικής κατάβασης την καλύτερη επίδοση και τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδος νέων κατέκτησε το μεγάλο φαβορί ο Ιωάννης Αντωνίου (ΚΑΡ). Ο Νίκος Μπόνου ήταν δεύτερος στη γενική και πρωταθλητής Ελλάδος στην κατηγορία ανδρών, ενώ στους έφηβους έγινε πραγματική μάχη με τον Παναγιώτη Παπαναγιώτου (ΒΟΛ) να κερδίζει τελικά τον τίτλο του πρωταθλητή.
Στην τεχνική κατάβαση των γυναικών η Σοφία Ράλλη ήταν η πρωταθλήτρια ενώ στις νεανίδες στο συγκεκριμένο αγώνισμα νικήτρια αναδείχτηκε η Αναστασία Μάντζιου.
Στο κύπελλο Ελλάδος ο αθλητής που ξεχώρισε και απέδειξε ότι παραμένει ένας από τους καλύτερους Έλληνες αθλητές ήταν ο Νικόλαος Μπόνου (ΑΛΠ). Μετά από ένα χρόνο απουσίας επανήλθε δριμύτερος και πήρε την 1η θέση στους άνδρες. Στις γυναίκες και στα αγωνίσματα της τεχνικής κατάβασης η Σοφία Ράλλη (ΝΑΟ) έκανε το νταμπλ κατακτώντας και το κύπελλο.