Πρώτη ήττα για την Εθνική

Η Σλοβενία υποχρέωσε την Εθνική γυναικών στην πρώτη της ήττα στο ευρωπαϊκό λιγκ 2016, καθώς επικράτησε δίκαια με 3-0 στην τελευταία ημέρα του 1ου τουρνουά του 3ου ομίλου στην πόλη Νιρεγιχάζα της Ουγγαρίας.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στην πίεση που δέχθηκε από το σερβίς (12 άσοι) ενώ κι όταν είχε τις ευκαιρίες της δεν τελείωσε τις κόντρα μπάλες που θα της επέτρεπαν να είναι πιο ανταγωνιστική.
Κι αυτό συνέβη σε όλα τα σετ με την Σλοβενία να παίζει σταθερά και τη δική μας ομάδα να παλεύει κυρίως με τον εαυτό της.
Στο α’ σετ το 12-8 έγινε 14-12, αλλά με διπλή χαμένη κόντρα αντί για το 14-13 η διαφορά πήγε στο 17-13, στο β’ σετ το 11-9 έγινε 14-9 με ατομικό μπλοκ στην Γενιτσαρίδη και δύο κακές, ενώ στο 17-13 είχαμε πάλι χαμένη κόντρα για να ξεφύγει το σκορ στο 20-13.
Στο γ’ σετ ο Καλμαζίδης πέρασε στο ματς την Μερτέκη αντί της Γενιτσαρίδη, η Εθνική προηγήθηκε για πρώτη (και τελευταία φορά) με 1-2, αλλά τα σκορ έφυγε στο 9-4 με λάθη στην υποδοχή. Παρόλα αυτά καταφέραμε γρήγορα να μειώσουμε (9-7) και στο 11-9 χάσαμε στην ίδια φάση τρεις κόντρα επιθέσεις (!) για να χαθεί η τελευταία ευκαιρία στο 16-14. Πάλι χάθηκε η κόντρα για να πλησιάσουμε στον πόντο και με δύο άσους στην Βασιλαντωνάκη το σκορ έφυγε στο 19-14 για να τελειώσει ουσιαστικά το ματς.

Τα σετ 25-21, 25-18, 25-18
Σλοβενία (Νάιντιτς) Μπόζιτς 4 (2 άσοι, 2 μπλοκ), Ρέτσεκ 8 (7/16 επ., 1 άσο), Τσβετάνοβιτς 12 (12/20 επ., 38% υπ. – 14% άριστες), Πότοκαρ 15 (13/21 επ., 2 άσοι, 67% υπ. – 00% άριστες), Πλάνινσετς 5 (5/5 επ.), Γκρούντινα 12 (6/9 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Μέντβεντ –λ (69% υπ. – 15% άριστες) / Μπλάγνε, Ίγκλιτσαρ 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Νάιντιτς 3 (3 άσοι).
Ελλάδα (Καλμαζίδης) Βασιλαντωνάκη 3 (3/11 επ., 41% υπ. – 09% άριστες), Χριστοδούλου 4 (1/4 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κιόση 12 (11/25 επ., 1 μπλοκ), Λαμπρούση 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Γιώτα 8 (6/10 επ., 2 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 4 (4/12 επ., 40% υπ. – 20% άριστες), Αρτακιανού –λ (82% υπ. – 36% άριστες) / Παπαφωτίου, Διώτη 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Στράντζαλη 3 (3/3 επ.), Μερτέκη 2 (2/7 επ., 60% υπ. – 30% άριστες).