Πρώτη νίκη για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της βόλεϊ λιγκ των ανδρών, σημείωσε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας επί του Ηρακλή Χαλκίδας 3-1 σετ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν με τους Τάπια, Γκόρτσανιουκ να πηγαίνουν καλά στην να κάνουν το 1-0 σετ. Στο δεύτερο σετ όμως ο Σάκης Μουστακίδης, άλλαξε περιστροφή στην εξάδα και έβαλε τον Χατζόπουλο στη θέση του Τσέλιου. Ξεκίνησε τον Χουάρες Γκόμεζ στο «1», τον Στίγγα στο «2» και τον Βανέγκας στο «4». Εδεσε την πίσω ζώνη και απελευθέρωσε τον διαγώνιο του, ενώ ο Ηρακλής μπλοκαρίστηκε. Η υποδοχή των γηπεδούχων χάλασε και οι επιθετικοί του είχαν πρόβλημα στο αντίπαλο μπλοκ. Αυτό οδήγησε τους Εβρίτες στην εύκολη κατάκτηση των δύο σετ , ενώ στο τέταρτο, ο Ηρακλής προσπάθησε να ισοφαρίσει. Ο Εθνικός είχε προβάδισμα 2-3 πόντους, ο Τάπια και ο Γκόρτσανιουκ μείωσαν σε 24-23 αλλά ο Τάπια έκανε λάθος και ο Εθνικός πήρε το τρίποντο.
Τα σετ 1-3 (25-19, 17-25, 15-25, 23-25)