Σπουδαία νίκη για τον Ηρακλή

Πολύ σημαντική νίκη σημείωσε η ομάδα βόλεϊ των ανδρών του Ηρακλή, που επικράτησε επί του Φοίνικα Σύρου 3-1 στη Μίκρα για τη δεύτερη αγωνιστική της βόλεϊ λιγκ.

Για άλλη μία φορά μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ρώσος Λεβάν Καλαντάντζε που σημείωσε 35 πόντους με 30/52 τελειωμένες επιθέσεις. Ο Φοίνικας έχασε πολλές ευκαιρίες να προηγηθεί στο σκορ, ενώ για λεπτομέρειες έχασε το 4ο σετ και την ευκαιρία να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ.
Καθοριστικό ήταν το 1ο σετ όπου ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στον αγώνα με τα σερβίς του Πέντσεφ και με μπλοκ του Καλαντάντζε στον Σούρδι ξέφυγε με 9-6 και 11-9. Εκεί ο Φοίνικας με τον Σούρδι στο σερβίς και τον Μρντακ εκτελεστή έκανε σερί 4-0 και πέρασε μπροστά 13-11. Η διαφορά ανέβηκε και στο +3 (15-12) όταν ο Όβερμαν έκανε μπλοκ. Πάλι με τον Όβερμαν (πήρε άσσο) ο Φοίνικας έκανε το 19-16, ενώ διατήρησε το προβάδισμα μέχρι και το 24-22. Ο Καλαντάντζε μείωσε σε 24-23 και ο Μρντακ κάρφωσε άουτ σε κόντρα επίθεση που είχε ευκαιρία να τελειώσει το σετ. Ο Ηρακλής ισοφάρισε (24-24) και από εκεί και πέρα έγινε μάχη πόντο πόντο με τον Μρντακ να καρφώνει πάλι άουτ (25-24), αλλά το λάθος του Ριζόπουλου έφερε πάλι μπροστά τον Φοίνικα 26-25. Οι Συριανοί είχαν συνέχεια το σετ μπολ (27-26, 28-27, 29-28, 30-29 και 31-30 με τον Μρντακ αλλά ο Ηρακλής με τρεις πόντους του Καλαντάντζε (επίθεση, μπλοκ στον Σούρδι και νέα επίθεση) πήρε το σετ 33-31 και έκανε το 1-0 εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών από τους γηπεδούχους.
Στο 2ο σετ ο Ηρακλής με τα σερβίς του Γάτση ξεκίνησε με σερί 5-0, ενώ οι συριανοί έδειχναν εκνευρισμένοι από την απώλεια του 1ου σετ. Ο Φοίνικας μείωσε σε 12-11 αλλά με νέο σερί 4-0 ο Ηρακλής ξέφυγε 16-11 και διατήρησε τη διαφορά μέχρι το τέλος για το 2-0 σετ.
Μεγάλη μάχη έγινε και στο 3ο σετ με τον Ηρακλή να ξεφεύγει 7-4, αλλά ο Φοίνικας να απαντάει με καλές άμυνες και κόντρα επιθέσεις του Μρντακ φέρνοντας το ματς στα ίσια (10-10). Πόντο πόντο φτάσαμε στο 20-20 και με την υπέρβαση του Πέντσεφ οι συριανοι προηγήθηκαν 21-20, ενώ με μπλοκ των Εφραμίδη, Χήρα πάνω στον Κοπρίβιτσα έγινε το 23-21 και το σετ τελείωσαν για τον Φοίνικα οι Μρντακ και Εφραιμίδης (25-23).
Συγκονιστικό και αμφίρροπο ήταν και το 4ο σετ όπου ο Ηρακλής πάλι ξέφυγε με 9-5 με μπλοκ Γάτση στον Μρντακ και άσσο του Πέντσεφ αλλά ο Φοίνικας ροκάνισε τη διαφορά και ισοφάρισε 10-10. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες και πόντο πόντο οι δύο ομάδες έφτασαν στο 23-23. Με επίθεση του Καλαντάντζε έγινε το 24-23 και με άουτ του Μρντακ τελείωσε ο αγώνας 25-23 και 3-1 σετ για τον Ηρακλή.

Τα σετ: 3-1 (33-31, 25-22, 23-25, 25-23)
ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός) Κοπρίβιτσα 11 (9/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ – 39% άριστες), Καλανταντζε 35 (30/52 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Πέντσεφ 7 (2/5 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Κιόσης, Ριζόπουλος 6 (5/9 επ, 1 άσσος, 50% υπ – 35% άριστες), Γάτσης 10 (4/11 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ)/ Μπαμπαλιούτας (λ, 50% υπ – 36% άριστες), Χριστόφας 9 (5/9 επ, 4 μπλοκ), Πρώιος, Ηλίας.
ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς) Όβερμαν 4 (1/4 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μρντακ 26 (23/52 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πάρις 4 (1/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 8 (7/10 επ, 1 μπλοκ), Σούρδι 17 (14/32 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 9 (8/17 επ, 1 μπλοκ, 57% υπ -36% άριστες) / Ζήσης (λ, 37% υπ -16% άριστες) Χήρας 6 (2/5 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μάρκου 1 (1/3 επ).