Πρώτη νίκη Τσιτσιπά στο Ρότερνταμ

Ο δρόμος για τον τίτλο στο 500αρι τουρνουά του Ρότερνταμ ξεκίνησε με νίκη από τον Στέφανο Τσιτσιπά στον πρώτο γύρο, αποκλείοντας τον Εμίλ Ρουσοβουόρι.

Στο πρώτο σετ ο Τσιτσιπάς βρέθηκε να χάνει 4-2 και 5-3, όμως με ένα σερί 4-0 γύρισε το σετ και το πήρε για να κάνει το 1-0.
Με τον Τσιτσιπά να διατηρεί το μομέντουμ, πήρε εύκολα το δεύτερο σετ 6-1 ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 2-0 σε 93 λεπτά.
Με τη νίκη αυτή ο Τσιτσιπάς έφτασε το φετινό του ρεκόρ στο 13-1 με τη μοναδική του ήττα να είναι από τον Νόβακ Τζόκοβιτς στον τελικό του όπεν της Αυστραλίας.
Στο δεύτερο γύρο του Ρότερνταμ, ο Τσιτσιπάς θα παίξει με το νικητή της αναμέτρησης ανάμεσα στον Γιανίκ Σίνερ και τον Μπέντζαμιν Μπόνζι.