Στα προημιτελικά της Ντόχα η Σάκκαρη

Δίχως να αντιμετωπίσει προβλήματα και παίζοντας καλό τένις η Μαρία Σάκκαρη πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του τουρνουά των 500 βαθμών της Ντόχα.

Κόντρα σε μια πολύ καλή αντίπαλη, την Εκατερίνα Αλεξαντρόβα (Νο18), η Σάκκαρη πήρε μια σχετικά εύκολη νίκη με 2-0 (6-3, 6-2) σε 81 λεπτά για να κάνει το μεταξύ τους σκορ 6-1.
Η 27χρονη Ελληνίδα τενίστρια δε βρήκε ρυθμό από την αρχή και στο πρώτο σετ, η Αλεξαντρόβα κρατούσε το σκορ στο 3-3. Ένα σερί όμως επτά συνεχόμενων γκέιμ από τη Σάκκαρη, άλλαξε εντελώς την εικόνα του αγώνα. Η Ελληνίδα πήρε το πρώτο σετ 6-3, και βρέθηκε στο δεύτερο μπροστά με 4-0 και εκεί τελείωσε ο αγώνας πριν από την ώρα του.

Η επόμενη αντίπαλη για τη Σάκκαρη θα προκύψει από την αναμέτρηση της Καρολίν Γκαρσιά (Νο5), την οποία δεν έχει νικήσει ποτέ Σάκκαρη με την Καρολίνα Μούτσοβα (Νο123).