Πρώτος και καλύτερος ο Σάγκαν

Με τον Πίτερ Σάγκαν να βρίσκεται στην πρώτη θέση της παγκόσμιας κατάταξης ολοκληρώθηκε το WorldTour καλεντάρι του 2016.

του Στέφανου Σουλιώτη

Ο Γύρος της Λομβαρδίας που ήταν ο τελευταίος αγώνας της κορυφαίας κατηγορίας πραγματοποιήθηκε χωρίς τον Σάγκαν αλλά και χωρίς τους Νάιρο Κιντάνα και Κρις Φρουμ οι οποίοι ήταν οι μόνοι που μπορούσαν να τον ρίξουν από την κορυφή της κατάταξης. Ο Σλοβάκος συγκέντρωσε 669 βαθμούς, ο Κιντάνα 609 και ο Φρουμ 564. Είναι η πρώτη φορά που ο 26χρονος αναδεικνύεται νικητής στην παγκόσμια κατάταξη. Η συγκεκριμένη λίστα ανταμείβει βαθμολογικά τους αθλητές που έχουν πραγματοποιήσει τις πιο σταθερές εμφανίσεις σε όλη τη διάρκεια της σεζόν. Οι βαθμοί που κερδίζει κάθε ποδηλάτης διαφέρουν ανάλογα με τη σπουδαιότητα του αγώνα. Καλύτερη ομάδα ανακηρύχθηκε για τέταρτη σερί χρονιά η Μόβισταρ με 1471 βαθμούς, ενώ καλύτερη χώρα η Ισπανία με 1475. Από την άλλη, όσον αφορά στις ομάδες χειρότερη βάσει βαθμών είναι η Νταιμένσιον Ντάτα του Μαρκ Κάβεντις. Αυτό σημαίνει πως η θέση της στην πρώτη επαγγελματική κατηγορία είναι υπό αμφισβήτηση για το 2017. Νικητής του Γύρου της Λομβαρδίας αναδείχθηκε ο Κολομβιανός Εστεμπάν Τσάβες.