Αντωνιάδης και Θεοχάρη πρωταθλητές στο marathon

Το τελευταίο πανελλήνιο πρωτάθλημα της χρονιάς πραγματοποιήθηκε την Κυριακή στον Κίσσαβο. Νικητές στην ορεινή ποδηλασία marathon αναδείχθηκαν οι Δημήτρης Αντωνιάδης και Μαρία Θεοχάρη.

Τους τίτλους τέλους μίας εξαιρετικής χρονιάς έριξε χθες ο Αντωνιάδης. Ο ποδηλάτης του Κρόνου Νίκαιας ήταν ο μεγάλος νικητής στο marathon, σε ένα αγώνισμα που δεν συνηθίζει να παίρνει μέρος. Ωστόσο τα πήγε πολύ καλά καλά στα 90χλμ. της διαδρομής παίρνοντας σπίτι του άλλη μία φανέλα πρωταθλητή Ελλάδας μετά από εκείνη του cross country. Η φετινή σεζόν του Αντωνιάδη περιελάμβανε και την παρουσία του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. Από τον Κρόνο Νίκαιας προέρχεται και η αθλήτρια που ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Η Μαρία Θεοχάρη άντεξε στην πίεση της Βαρβάρας Φασόη και της Δανάης Στρουμπούλη και κατέκτησε τον πρώτο τίτλο στη σύντομη μέχρι τώρα πορεία της στο άθλημα. Η απόσταση που κάλυψαν οι γυναίκες έφτασε τα 60χλμ.