Προβάδισμα πρόκρισης

Το πάνω χέρι για την πρόκριση στο φάιναλ φορ της ευρωλίγκας απέκτησε ο Ολυμπιακός που επικράτησε 13-10 επί της Ουραλότσκα στο Παπαστράτειο.

Οι Ρωσίδες αποδείχθηκαν σκληρό καρύδι για τον Ολυμπιακό, ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκε με βραχεία κεφαλή (7-6) αντιμετωπίζοντας δυσκολίες από τις παίκτριες της Ουραλότσκα. Ωστόσο όμως, στο ξεκίνημα του τρίτου οκταλέπτου ακολούθησε ένα επί μέρους σκορ 3-0 για να προηγηθούν οι ερυθρόλευκες 10-6 και πάρουν τα πάνω τους ψυχολογικά. Ωστόσο όμως δεν κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά στα τρία γκολ, καθώς οι παίκτριες της Ουραλότσκα πέρασαν στην αντεπίθεση, σημείωσαν τρία γκολ και η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 11-9.
Παρά την κακή άμυνα του Ολυμπιακού, η Μπανκιόνι με δύο γκολ στην τέταρτη περίοδο, οδήγησε την ομάδα στη νίκη με 13-10 έχοντας το προβάδισμα πρόκρισης.
Ο επαναληκτικός θα διεξαχθεί στη Ρωσία στις 27 Φεβρουαρίου.
Οκτάλεπτα 3-2, 4-4, 4-3, 2-1
Ολυμπιακός (Παυλίδης) Ε. Πλευρίτου 1, Μανωλιουδάκη 1, Ασημάκη 3, Έμολο 4, Μπιανκόνι 4.
Ουραλότσκα (Νακοριάκοβ): Νεζνάμονα 1, Καρίμοβα 3, Γκορμπούνοβα 2, Κολμάκοβα 1, Ζαρίποβα 1, Μπέρσνεβα 2.