ΝΤΟΧΑ 2015

Ψυχάρες οι Πολωνοί

Για τέταρτη φορά στην ιστορία της η εθνική ομάδα χάντμπολ της Πολωνίας ανέβηκε στο βάθρο του παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Untitled-2

Στον μικρό τελικό της Ντόχα οι λεοντόκαρδοι Πολωνοί νίκησαν την πρωταθλήτρια κόσμου του, 2013, Ισπανία, με 29-28 στην παράταση και ενώ λίγα λεπτά πριν το φινάλε του κανονικού αγώνα βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο.

Οι Πολωνοί ξεκίνησαν πιο δυνατά τον αγώνα, προηγήθηκαν με 4-1, αλλά οι Ισπανοί σταδιακά ισορρόπησαν το παιχνίδι, στο 23’ ισοφάρισαν σε 11-11 και τελικά οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 13-13.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ, μέχρι που στο 50’ η Ισπανία έκανε το 22-18. Στο 56’ η ομάδα του Μπίγκλερ με ένα σερί 0-3 μείωσε σε 22-21 και το φινάλε έγινε δραματικό. Οι Πολωνοί είχαν την τελευταία επίθεση είκοσι δευτερόλεπτα πριν το τέλος και ο Ζίμπα από τα οκτώ μέτρα έκανε το 24-24 στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση.

Το πρώτο πεντάλεπτο της παράτασης βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 26-26. Στο δεύτερο μέρος της παράτασης, οι Πολωνοί προηγήθηκαν με 29-28 από γκολ του Σίπρζακ, είκοσι δεύτερα πριν το τέλος και μπλόκαραν την τελευταία επίθεση των Ισπανών, αναγκάζοντάς τους σε ένα τελευταίο σουτ με κακές προϋποθέσεις σε νεκρό χρόνο. Η κόρνα της λήξης βρήκε τους Πολωνούς να πανηγυρίζουν για την επιστροφή τους στο βάθρο του παγκόσμιου πρωταθλήματος, ένα χρόνο πριν διοργανώσουν οι ίδιοι το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2016.
Κορυφαίος για τους νικητές και MVP του αγώνα ήταν ο Μίκαλ Ζίμπα με 8 γκολ σε 12 προσπάθειες. Από τους Ισπανούς ο τερματοφύλακας Πέρεζ ντε Βάργκα ήταν και πάλι σε μεγάλη μέρα με 15/44 αποκρούσεις (ποσοστό 34%), αλλά δεν ήταν αρκετό.

Αυτό ήταν το τέταρτο μετάλλιο για τους Πολωνούς στη διοργάνωση μετά το ασημένιο του 2007 και τα δύο χάλκινα (1982, 2009).

Οι συνθέσεις
Πολωνία (29/56 σουτ, 1/2 πέναλτι, 4 δίλεπτα) Σμαλ (26% αποκρούσεις), Βίχαρι, Βισομίρσκι, Καγιέφσκι 1, Ορζεχόφσκι, Μπιελέτσκι 1, Ρογιέφσκι, Βισνιέφσκι 4, Μπ. Γιουρέτσκι 2, Μ. Γιουρέρτσκι 3, Γκράμπαρκζικ, Σίπρζακ 6, Γιούρκεβιτς 1, Ντάζεκ 3, Ζίμπα 8, Κραπκόφσκι.
Ισπανία (28/50 σουτ, 3/3 πέναλτι, 1 δίλεπτο) Σιέρα, Πέρεζ ντε Βάργκας (34% αποκρούσεις), Ρόκας 1, Μακέδα 3, Τομάς 7, Εντρερίος 2, Αγκουιναγκάλδε 4, Ουγκάλδε, Αντρέου, Ροντρίγκεθ 1, Κανέγιας, Μόρος, Γκαρθία 4, Ριβέρα 5, Γκουαρντιόλα 1, Ντουισεμπάεφ.