ΝΤΟΧΑ 2015

Βασιλιάδες του κόσμου

Η Γαλλία είναι η νέα παγκόσμια πρωταθλήτρια στο χάντμπολ, νικώντας στον τελικό της Ντόχα το Κατάρ με 25-22.

Untitled-2

Στην κατάμεστη αρένα του Λουσέιλ, μπροστά σε 15.000 θεατές, οι Γάλλοι απέδειξαν ότι είναι η κορυφαία ομάδα του κόσμου και για πολλούς η καλύτερη όλων των εποχών, κατακτώντας για πέμπτη φορά στην ιστορία τους τον τίτλο της παγκόσμιας πρωταθλήτριας, ως συμπλήρωμα για τον Ολυμπιακό τίτλο του 2012 και τον ευρωπαϊκό του 2014.

Από την άλλη πλευρά, το Κατάρ, που έγινε η πρώτη μη ευρωπαϊκή ομάδα που συμμετείχε σε τελικό της διοργάνωσης, είχε τη δύναμη της έδρας, και στάθηκε ανταγωνιστικά.

Με τον Νικολά Καραμπάτιτς να ξεκινάει εξαιρετικά τον αγώνα με δύο γκολ και ισάριθμες ασίστ, οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 5-3 στο 11ο λεπτό Από το 12:40 ο Μαμπρούκ, που ήταν ο καλύτερος αμυντικός των Καταριανών στη διοργάνωση φορτώθηκε με δύο δίλεπτες αποβολές και αυτό το γεγονός μοιραία δημιούργησε ρήγμα για την ομάδα του Βαλέρο Ριβέρα. Στο 23’ οι Γάλλοι ξέφυγαν με 13-7. Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις, με τον Σάριτς να ανεβάζει την απόδοσή του στο τέρμα και τον Καπότε να σηκώνεται από τα εννιά μέτρα, έτσι με ένα σερί 3-0 μείωσαν σε 13-10 στο 26’. Το πρώτο μέρος έληξε με τους Γάλλους να μπαίνουν στα αποδυτήρια με διαφορά τριών τερμάτων (14-11) και τον Καραμπάτιτς να έχει 5/6 σουτ.

Στο δεύτερο μέρος το Κατάρ επιχείρησε να αντιστρέψει την εικόνα του αγώνα και μείωσε σε 14-13 με δύο γρήγορα γκολ και τον Σάριτς να ανεβάζει το ποσοστό αποκρούσεών του σε 40%. Οι παίκτες του Ονεστά, αντέδρασαν άμεσα, βρήκαν λύσεις από τις γωνίες και προηγήθηκαν στο 37’ με 17-14. Ένα λεπτό αργότερα φορτώθηκε και ο Καπότε με δεύτερο δίλεπτο, αλλά χάρη στον Σάριτς το Κατάρ παρέμεινε μέσα στο ματς και μείωσε στο 40’ σε 17-18, με τον Μάρκοβιτς να παίρνει και δίλεπτο στον Λούκα Καραμπάτιτς. Με τις άμυνες και τους τερματοφύλακες να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο, οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους Γάλλους να προηγούνται με 22-19. Τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε ο Καπότε μείωσε τη διαφορά στα δύο γκολ (24-22) και στο 57:30 ο Ναρσίς έκανε το 25-22 στο πιο κρίσιμο γκολ του αγώνα, ενώ δύο φορές ο Ομεγιέ σταμάτησε τον Αλ Καρμπι γέρνοντας οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των Γάλλων

Ο σημερινός τίτλος έχει ιδιαίτερη αξία για δύο μεγάλους αθλητές, τον Τιερί Ομεγιέ και τον Ζερόμ Φερναντέζ, που έγιναν οι πρώτοι στην ιστορία του χάντμπολ που κατακτούν τέσσερα χρυσά μετάλλια σε παγκόσμια πρωταθλήματα.

Οι συνθέσεις
Κατάρ
(22/42 σουτ, 3/3 πέναλτι, 1/1 αιφνιδιασμός, 12 λάθη, 4 δίλεπτα) Σάριτς (14/37 αποκρούσεις), Στογιάνοβιτς, Μάρκοβιτς 7, Μαμπρούκ, Ρουάν, Καπότε 6, Αλ Καρμπί, Μεμίσεβιτς 1, Βιδάλ 3, Νταμιάνοβιτς, Μάλας 3, Μπεναλί 1, Μανταντί 1, Χαμντούν, Χασάμπ Αλά, Ζακάρ.
Γαλλία (25/47 σουτ, 2/3 πέναλτι, 7/9 αιφνιδιασμοί, 9 λάθη, 2 δίλεπτα) Ντιμουλέν, Ομεγιέ (9/31 αποκρούσεις), Φερναντέζ 1, Μπαρασέ 3, Άνιτς, Ναρσίς 4, Ζολί, Νιοκάς 3, Ονρούμπια, Ν. Καραμπάτιτς 5, Μαχέ 1, Ακαμπρέ, Σοραϊντό 1, Γκιγκού 3, Λ. Καραμπάτιτς, Πορτέ 4.

Η τελική κατάταξη στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα 1. Γαλλία, 2. Κατάρ, 3. Πολωνία, 4. Ισπανία, 5. Δανία, 6. Κροατία, 7. Γερμανία, 8. Σλοβενία, 9. ΠΓΔΜ, 10. Σουηδία, 11. Ισλανδία, 12. Αργεντινή, 13. Αυστρία, 14. Αίγυπτος, 15. Τυνησία, 16, Βραζιλία, 17. Τσεχία, 18., Λευκορωσία, 19. Ρωσία, 20. Βοσνία, 21. Ιράν, 22. Σαουδική Αραβία, 23. Χιλή, 24. Αλγερία.