ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Ραψομανίκης: «Χορτάτος από 5ες θέσεις»

Μια ανάσα πριν την είσοδο του στα μετάλλια έμεινε ο Διονύσης Ραψομανίκης στο ντεμπούτο του στην νέα του κατηγορία (58κ) στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μάντσεστερ. Ο αργυρός πρωταθλητής Ευρώπης ηττήθηκε στα προημιτελικά από τον πολύ δυνατό Ισπανό Αντριάν Γιούντα (Νο3 στο ταμπλό) με 21-15.

Παρά το καλό πλασάρισμα και την 5η θέση, ο Ραψομανίκης ένιωθε πως μπορούσε να δώσει κι άλλα και να διεκδικήσει ένα μετάλλιο. «Έδωσα το καλύτερο μου εαυτό και προσπάθησα να σηκώσω την ελληνική σημαία ψηλά. Ένιωσα έτοιμος και πίστευα ότι μπορούσα να αγγίξω το μετάλλιο.. ήταν δυο πολύ δυνατοί », δήλωσε στο Sportsfeed. Και συνέχισε «Η αλήθεια είναι ότι έχω χορτάσει από πέμπτες θέσεις και ζητάω περισσότερα από τον εαυτό μου. Είχα μια πολύ καλή απόδοση, αλλά δυστυχώς κρινόμαστε από τα αποτελέσματα και για εμένα το ιδανικό αποτέλεσμα θα ήταν να βγω πρώτος».

Ο πρωταθλητής Ελλάδος των 58 κιλών θέλει να παραμείνει στην συγκεκριμένη κατηγορία κιλών και να διεκδικήσει όσα περισσότερα μετάλλια γίνεται, καθώς και μια θέση για τους Ολυμπιακούς του Παρισιού το 2024. Επόμενος μεγάλος στόχος του Ραψομανίκη είναι το γκραν πρι της Ρώμης στις 3 Ιουνίου, όπου θα αγωνιστούν οι κορυφαίοι 32 αθλητές του κόσμου!