Ρεκόρ διαδρομής στη Βαλένθια

Η 36η έκδοση του μαραθωνίου της Βαλένθια, ήταν ξεχωριστή καθώς για πρώτη φορά διεξήχθει έχοντας πάρει πιστοποίηση Gold Label από την παγκόσμια ομοσπονδία. Το γεγονός αυτό συνδυάστηκε και με ρεκόρ διαδρομής.

Η Κενυάτισα Βάλαρι Τζεμέλι Αϊγιαμπέι ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 2:24:49 καταρρίπτοντας το προηγούμενο ρεκόρ (2:26:57) ενώ στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Νάνσι Γιεσπκογκέι Κίπροπ με 2:25:13. Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε η Μπεθελέμ Μότζες Τσερενέτ με 2:26:11. Και οι τρεις αθλήτριες δηλαδή, έκαναν καλυτερη επίδοση από το προηγούμενο ρεκόρ διαδρομής.
Στους άνδρες νικητής ήταν ο Βίκτορ Κιπτσιρτσίρ κάνοντας 2:07:38, μένοντας μακριά από το ρεκόρ διαδρομής που είναι 2:06:13. Βελτίωσε ωστόσο το ατομικό του ρεκόρ περισσότερο από δύο λεπτά. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Γκίλμπερτ Κόλουμ Γιέγκον με 2:08:04 και στην τρίτη ο Πίτερ Τσέριγιοτ Κιρούι με 2:08:12 κάνοντας το τρία στα τρία για τους Κενυάτες στο βάθρο.
Συνολικά 23 άνδρες δρομείς έκαναν ατομικά ρεκόρ κάτω από 2:20:00, 59 κάτω από 2:30 και 1.100 κάτω από τρεις ώρες.