ΤΖΟΥΝΤΟ

Ρινέρ η μεγάλη επιστροφή

Στην κορυφή του βάθρου βρέθηκε για άλλη μια φορά ο κορυφαίος τζουντόκα, Τέντι Ρινέρ και δείχνει ότι ξεπερνά την απώλεια του χρυσού μεταλλίου στους Ολυμπιακούς του Τόκιο. κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στο γκραν σλαμ της Ουγγαρίας, στην κατηγορία των +100 κιλών.

Ο ρεκόρντμαν πρωταθλητής κόσμου (δέκα τίτλοι παγκόσμιο πρωταθλητή) ελπίζει να αγωνιστεί για τελευταία φορά σε Ολυμπιακούς Αγώνες, θέλοντας να κλείσει την τεράστια καριέρα του, μέσα στο «σπίτι» του, το 2024. Στην Ουγγαρία έδειξε ότι παραμένει κυρίαρχος κατακτώντας την πρώτη θέση, στην πρώτη διοργάνωση μετά το Τόκιο, που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Ο Ρινέρ, ξεκίνησε δυναμικά την πορεία του αποκλείοντας αρχικά τον Βραζιλιάνο Ζοάο Σεζαρίνο, ενώ στην συνέχεια νίκησε τον Αζέρο Ουσάρ Κοκαούρι. Στον δρόμο προς τον τελικό πέρασε από τον παγκόσμιο πρωταθλητή νέων του 2018, Τζέλα Ζααλισβίλι (Γεωργία) και στην συνέχεια επικράτησε κόντρα στον Ολλανδό Τζέλε Σνάιπ, που ούτε αυτός κατάφερε να του αποσπάσει την νίκη. Ο δυο φορές χρυσός Ολυμπιονίκης τελείωσε εύκολα τον αγώνα του τελικού κόντρα στον δέκα χρόνια νεότερα αντίπαλό του, κερδίζοντας στα πρώτα μόλις σαράντα δευτερόλεπτα.

«Απλά είδα την ευκαιρία και είπα θα την κυνηγήσω», δήλωσε ο 33χρονος τζουντόκα αναφερόμενος στην συμμετοχή του στο γκραν σλαμ της Βουδαπέστης και συνεχίζει: «Ήταν δύσκολή η επιστροφή μετά από την μονοετή απουσία μου από τα τατάμι, όμως δούλεψα και πάλεψα σκληρά για να βρεθώ και πάλι στην κορυφή. Πιστεύω μπορώ να βρεθώ στο Παρίσι για τους Αγώνες του 2024». Ο επόμενος στόχος του Ρινέ είναι η προσθήκη του 11ου παγκόσμιου τίτλου, στο πρωτάθλημα του Ουζμπεκιστάν από τις 6 έως τις 13 Οκτωβρίου.