ΡΩΜΗ 2022: Στην 8η θέση ο Κυνηγάκης

Μετά από πολλαπλές αναβολές, ο αγώνας των 10χλμ πραγματοποιήθηκε σήμερα στην Όστια και ο Άλκης Κυνηγάκης ολοκλήρωσε την προσπάθειά του στην 8η θέση.

Μετά το χρυσό μετάλλιο του Γκρεγκόριο Παλτρινιέρι το 2021, η Ιταλία πανηγυρίζει ξανά πρωτιά αλλά αυτήν την φορά με τον Ντομένικο Ακερέντζα, ο οποίος τερμάτισε το 10άρι σε 1:50:33.6 και άφησε ξανά δεύτερο τον Γάλλο Μαρκ Αντουάν Ολιβιέρ με 1:50:37.3 και τρίτο τον εξίσου Γάλλο Λόγκαν Φοντέιν. Ο Έλληνας κολυμβητής τερμάτισε 8ος με 1:51:14.3, βελτιώνοντας με αυτόν τον τρόπο την 14η θέση της Βουδαπέστης το 2021. Στον τελικό αυτόν υπήρχε και δεύτερη ελληνική συμμετοχή με το Μιχάλη Διασίτη, ο οποίος κατετάγη 20ος με το χρονόμετρο να καταγράφει επίδοση στα 2:02:24.2.

H Γερμανίδα Λεόνι Μπεκ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο 10άρι των γυναικών με 2:01:13.4, το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Ιταλίδα Γκινέβρα Ταντεούτσι με 2:01:15.2 και το χάλκινο η Πορτογαλίδα Αντζέλικα Αντρέ με 2:01:16.4. Έκπληξη ήταν η 4η θέση της κάτοχου του τίτλου και νικήτρια στα 5χλμ, Σάρον Βαν Ρούβενταλ (Ολλανδία), η οποία έμεινε εκτός βάθρου με 2:01:16.6. Η Νεφέλη Γιαννοπούλου, που εκπροσωπούσε τα ελληνικά χρώματα, δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την κούρσα της.