ΡΩΜΗ 2022: 20ος ο Ζαχαριάδης στο 5άρι

Αφού η μαραθώνια κολύμβηση πήρε ακόμα μια μέρα αναβολή, η πρεμιέρα έγινε σήμερα αλλά με τα 5χλμ αντί για τα 10χλμ και έτσι ο Κώστας Ζαχαριάδης ολοκλήρωσε την προσπάθειά του στην 20η θέση.

Ο Έλληνας κολυμβητής κολύμπησε στην παραθαλάσσια περιοχή της Ρώμη ονόματι Όστια και στα 5χλμ τερμάτισε σε 56:44.1 για να λάβει την 20η θέση. Μετά το χρυσό μετάλλιο στα 800μ ελεύθερο, ο Ιταλός Γκρεγκόριο Παλτρινιέρι κατέκτησε ακόμα ένα χρυσό και διατήρησε τον τίτλο του με το χρονόμετρο να καταγράφει επίδοση στα 52:13.5. Το βάθρο των νικητών έκλεισε με τον Ιταλό Ντομένικο Ακερέντζα στη 2η θέση με 52:14.2 και τον Γάλλο Λόγκαν Φοντέιν στην 3η με 52:20.8. Εκτός βάθρου βρέθηκε ο ασημένιος του 2021, Μαρκ Αντουάν Ολιβιέρ (Γαλλία), ο οποίος τερμάτισε 4ος με 52:21.4.