Ρουμανία: Δύσκολη νίκη για την Άλμπα με καθοριστική Στράντζαλη

Η ομάδα της Όλγας Στράντζαλη βρέθηκε πολύ κοντά στη δεύτερη ήττα της, ωστόσο λύγισε την αντίσταση της Λουγκόι στο τάι μπρέικ.

του Δημήτρη Τυχάλα

Η διεθνής Ελληνίδα ακραία δεν ξεκίνησε τον αγώνα, αλλά μπήκε ως αλλαγή στα μισά του πρώτου σετ έχοντας εξαιρετική παρουσία σε όλους τους τομείς (14 πόντοι με 10/23 επ., 2 άσους, 1 μπλοκ και 60% υποδοχή με 27% άριστες σε 45 προσπάθειες όπου έδωσε δύο άσους).

Το 1-1 και το 1-1 ήρθαν εύκολα για να ακολουθήσουν τρία δραματικά σετ. Στο τρίτο η Άλμπα προηγήθηκε 20-21, αλλά τα σερβίς της Μπαράκοβα έφεραν το 24-21 που έγινε 24-24 με τα λάθη των γηπεδούχων. Ωστόσο άουτ της Ρούσου και λάθος της Ντιμίτροβα σε φρι μπολ έδωσαν το σετ στη Λουγκόι.

Η γηπεδούχος προηγήθηκε με 8-4 στο δ’ σετ, με την Άλμπα να ισοφαρίζει και να φτάνει στο 11-13 με άσο της Όλγας ενώ λίγο αργότερα το σκορ πήγε στο 15-19. Η Λουγκόι μείωσε σε 18-19 και προσπέρασε με 22-21, αλλά στο 23-22 ήταν το τελευταίο της προβάδισμα με την Άλμπα να τελειώνει το 6ο σετ μπολ στο 28-30.

Μία από τα ίδια και στο τάι μπρέικ όπου η Λουγκόι είχε το προβάδισμα μέχρι το 10-9, με την Άλμπα να προσπερνά με 10-11 και στο 13-14 με μπλοκ της Στράντζαλη να τελειώνει το ματς.