ΑμεΑ

Σάρωσε η Ελλάδα στο World Challenger του Ηρακλείου!

Τρία χρυσά μετάλλια, ένα αργυρό και δύο χάλκινα είναι ο απολογισμός της ελληνικής Dream Team του μπότσια που κυριολεκτικά σάρωσε στο World Boccia Challenger του Ηρακλείου επιβεβαιώνοντας για άλλη μια φορά την παγκόσμια κλάση των ελλήνων αθλητών και αθλητριών και δικαιώνοντας την επιμονή της Ελληνικής Παραολυμπιακής Επιτροπής και του προέδρου Γιώργου Καπελλάκη, για την ανάληψη αυτής της σημαντικής διοργάνωσης.

Ο συνήθης… ύποπτος Γρηγόρης Πολυχρονίδης, σάρωσε στην κατηγορία BC3 κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο αήττητος. Στον τελικό επικράτησε με σκορ 5-2 επί του Σλοβάκου Μπόρις Κλόχνα και πρόσθεσε ακόμα ένα χρυσό μετάλλιο στην μεγάλη του συλλογή.
Στον τελικό BC1 των ανδρών όπου υπήρξε ελληνικός «εμφύλιος» με την Ελλάδα να έχει σιγουρέψει και τα δύο μετάλλια σαν χώρα, νικητής αναδείχθηκε ο Δημήτρης Κυριακίδης που ς αντιμετώπισε τον Παναγιώτη Σουλάνη και έπειτα από μία δυνατή μάχη επικράτησε με 5-4. Ο ελληνικός τελικός ήταν και ο πιο αμφίρροπος και το μεγαλύτερο όφελος από αυτόν τον τελικό το εισπράττει το ελληνικό μπότσια.
Το τρίτο ελληνικό χρυσό μετάλλιο, ήρθε από τηΧρυσή Μόρφη Μέτζου στην κατηγορία BC4 των γυναικών. Και αυτή, δεν έχασε κανέναν αγώνα μέχρι τον τελικό όπου αντιμετώπισε την Αλεξάντρα Σάμπο από την Ουγγαρία και επικράτησε με 4-2.
Η συλλογή μεταλλίων των Ελλήνων αθλητών και αθλητριών συνεχίστηκε από την Άννα Ντέντα. Στην μάχη για το χάλκινο μετάλλιο στον μικρό τελικό της κατηγορίας BC3 των γυναικών, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κλήθηκε να αντιμετωπίσει  την Γαλλίδα, Ματίλντ Τρουντέ, και με σκορ 5-3 εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο για την Ελλάδα.
Το χάλκινο μετάλλιο κέρδισε και η Ελισάβετ Ιωσηφίδου στην κατηγορία BC2 ολοκληρώνοντας έτσι μια εκπληκτική μέρα για το ελληνικό μπότσια που με το μετάλλιο της Ιωσηφίδου έκλεισε λογαριασμό με τρία χρυσά, ένα αργυρό και δύο χάλκινα μετάλλια στην καλύτερη ελληνική παρουσία όλων των εποχών σε World Challenger.
Μετάλλιο για τη χώρα μας διεκδίκησε και ο Νίκος Ντουμανόπουλος στο μικρό τελικό BC4 των ανδρών όμως ο βαθμός δυσκολίλας ήταν πολύ υψηλός. Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε να αντιμετωπίσει τον Ελισέου Ντος Σάντος και ο εξαιρετικός Βραζιλιάνος αναδείχθηκε νικητής με 6-1, στερώντας έτσι από τον Ντουμανόπουλο την ευκαιρία να βρεθεί στο βάθρο της διοργάνωσης. Ωστόσο η 4η θέση σε ένα τόσο υψηλού επιπέδου τουρνουά είναι ιδιαίτερα τιμητική για τον Έλληνα πρωταθλητή.