ΑμεΑ

World Boccia Challenger Ηράκλειο 2023: Χρυσό μετάλλιο η Μόρφη Μέτζου!

Τα μετάλλια για την ελληνική ομάδα στο κλειστό γυμναστήριο «Δύο Αοράκια» στο Ηράκλειο της Κρήτης συνεχίζουν να έρχονται και αυτή την φορά υπεύθυνη για τη νέα επιτυχία είναι η Χρυσή Μόρφη Μέτζου.

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου

Η Χρυσή Μόρφη Μέτζου ολοκλήρωσε την παρουσία της στην κατηγορία BC4 των γυναικών χωρίς να ηττηθεί σε ένα αγώνα. Στον σημερινό τελικό για το χρυσό μετάλλιο αντιμετώπισε την Αλεξάντρα Σάμπο από την Ουγγαρία. Η Ελληνίδα έδειξε την κλάση της και με 4-2 επικράτησε και κέρδισε το χρυσό μετάλλιο της ημέρας για την χώρα μας, μετά από αυτό του Γρηγόρη Πολυχρονίδη και του Δημήτρη Κυριακίδη.
Ο βαθμός δυσκολίας στον μικρό τελικό BC4 των ανδρών ήταν πολύ υψηλός. Ο Νίκος Ντουμανόπουλος είχε να αντιμετωπίσει τον Ελισέου Ντος Σάντος για την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου, αλλά ο αντίπαλός του ήταν εξαιρετικός. Ο Βραζιλιάνος αναδείχθηκε νικητής με 6-1, στερώντας έτσι από τον Ντουμανόπουλος να βρεθεί στο βάθρο της διοργάνωσης.