Σε αποσύνθεση η ομοσπονδία, χρυσός ο Τσεκερίδης

Μπορεί η ελληνική ομοσπονδία πάλης να βρίσκεται υπό διάλυση με τους παράγοντες να ασχολούνται μόνο με τις επερχόμενες εκλογές, ωστόσο όμως υπάρχουν και οι αθλητές οι οποίοι συνεχίζουν τον αγώνα τους.

H ομοσπονδία της πάλης βρίσκεται σε τέτοια αποσύνθεση που όχι μόνο δεν ασχολείται κανείς με τους αθλητές, αλλά ακόμα και το site της ομοσπονδίας είναι υπό κατασκευή από το καλοκαίρι! Ας ελπίσουμε ότι με το πέρας των εκλογών θα αρχίσει και πάλι να λειτουργεί η ομοσπονδία ενός εκ των αρχαιότερων αθλημάτων.
Στο μεταξύ ο Δημήτρης Τσεκερίδης με έξοδα του ΠΑΟΚ και εκπροσωπώντας την ομάδα του, αγωνίστηκε στο Κλίπαν Καπ της Σουηδίας και κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 85κ. της ελληνορωμαϊκής. Ο πρωταθλητής του ΠΑΟΚ προκρίθηκε από το δεύτερο όμιλος αήττηος μαζί με τον Αμερικανό Τόμι Μπράκετ και στον τελικό αντιμετώπισει το νικητή του πρώτου ομίλου (όπου συμμετείχε και ο Έλληνας Χρήστος Ανδρεανίδης που αγωνίζεται στη σουηδική Μπεργκάνια) Εϊβίντας Σταντσεβίτσιους (Λιθουανία) τον οποίο και νίκησε 10-2 για να κατακτήσει την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο.
Στην κατηγορία των 96κ. ο Λαοκράτης Κεσσίδης ο οποίος αγωνίζεται με την Χούντινγκε Σουηδίας, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο αφού στον αγώνα για την τρίτη θέση πήρε με τεχνική πτώση τη νίκη από τον Αμερικανό Άντονι Ριοπέλε.
Στα 80κ. συμμετείχε ακόμα ένας Έλληνας της Σουηδίας, ο Αλέξανδρος Τουνουσίδης ο οποίος ήταν 7ος.