Silver European League: Ήττα με 3-2 στον πρώτο τελικό από την Ρουμανία

Η Εθνική ομάδα προηγήθηκε δύο φορές στο κλειστό του Ρέντη, αλλά η Ρουμανία έβγαλε χαρακτήρα και αντίδραση επικρατώντας με 3-2 στον πρώτο τελικό του SEL και έχοντας τον επαναληπτικό την Κυριακή στην έδρα της είναι το μεγάλο φαβορί για τον τίτλο, την άνοδο στο Golden League και τα 50 χιλιάρικα του επάθλου.

Η μεγάλη διαφορά των δύο ομάδων οι βοήθειες που ήρθαν από τον πάγκο, καθώς οι Γκεοργκίτσα, Ματέι, Μπαλεάν άλλαξαν τα πάντα για την Ρουμανία, ενώ εμείς πήραμε ελάχιστα… Παρόλα αυτά είχαμε μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο σετ (προηγηθήκαμε με 24-22), κάναμε μεγάλη ανατροπή στο 4ο (από 12-19, 20-20), αλλά δεν τα καταφέραμε.

Με τους Ρουμάνους να κάνουν 35 λάθη (26 η Ελλάδα), αλλά τα 34 στα 4 πρώτα σετ και μόλις ένα στο τάι μπρέικ, η ευκαιρία όντως χάθηκε πριν το 5ο σετ. Βασικά στο δεύτερο όπου ήμασταν συνέχεια μπροστά (8-5, 17-14) και φτάσαμε στο 24-22 που έγινε 24-24 με επίθεση και ατομικό μπλοκ του Ατσιομπανιτέι στον Ζουπάνι. Παρόλα αυτά είχαμε άλλα 4 σετ μπολ που χάθηκαν και οι Ρουμάνοι στο 28-28 με δύο συνεχόμενα μπλοκ πήραν το σετ.

Η Εθνική στο πρώτο και στο τρίτο σετ ήταν εξαιρετική και με ασταμάτητο Ζουπάνι, πιεστικό σερβίς και καλή υποδοχή και λειτουργία σε μπλοκ-άμυνα πήρα ξανά το προβάδισμα, όμως στο 4ο σετ έχοντας μόλις 29% αποτελεσματικότητα (στην καλή υποδοχή) βρέθηκε να χάνει με 12-19. Εκεί τα σερβίς του Φιλίποφ και τα λάθη των Ρουμάνων (που εκνευρίστηκαν) έφεραν το 18-19 και 20-20, αλλά στο 23-24 ο Δαλακούρας δέχθηκε το μπλοκ του Ματέι και το ματς πήγε στο τάι μπρέικ.

Στο 5 σετ ήταν ένα άλλο παιχνίδι με τους Ρουμάνους να είναι κυρίαρχοι και από το 1-4, μπορέσαμε να μειώσουμε σε 7-8, αλλά το σκορ ξέφυγε στο 7-10 και η χαμένη κόντρα του Ζουπάνι στο 10-13 (με άουτ έκανε το 10-14) έγραφε το φινάλε.

Τώρα πλέον πρέπει να κερδίσουμε με 3-0 ή 3-1 για να πάρουμε το τρόπαιο ή να επικρατήσουμε με 3-2 και κατόπιν να πάρουμε το χρυσό σετ.

Τα σετ: 25-20, 28-30, 25-20, 23-25, 10-15
ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 27 (24/44 επ., 3 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (2/2 επ.), Πετρέας 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 7 (5/9 επ., 2 άσοι, 70% υπ. – 35% άριστες), Τακουρίδης 12 (7/11 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Φράγκος 19 (16/32 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 36% υπ. – 24% άριστες), Ζήσης-λ (52% υπ. – 19% άριστες) / Δαρίδης –λ (44% υπ.-12% άριστες), Κουμεντάκης, Ράπτης 2 (1/1 επ., 1 άσο), Βουλκίδης, Δαλακούρας (0/2 επ., 33% υπ.-33% άριστες).
ΡΟΥΜΑΝΙΑ (Πάσκου): Μιχαλτσέα 7 (5/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ατσιομπανιτέι 10 (7/23 επ., 3 μπλοκ, 48% υπ.-29% άριστες), Μπάρτα 12 (4/6 επ., 8 άσοι), Λίκα 3 (3/11 επ.), Μπάλα 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ.-00% άριστες), Ολτεάνου 2 (2/4 επ.). Κάντορ –λ (61% υπ.-30% άριστες) / Κριστουντόρ –λ, Ματέι 17 (12/20 επ., 5 μπλοκ), Γκεοργκίτα 12 (10/12 επ., 2 μπλοκ), Μπαλεάν 16 (14/23 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 43% υπ.-11% άριστες).