ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Σόφια 2022: 4η θέση για την Εθνική στο ομαδικό

Σημαντική επιτυχία για την Εθνική ομάδα του τραμπολίνο πριν από λίγο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που διαξάγεται στη Σόφια, καθώς το ομαδικό ολοκλήρωσε στην 4η θέση.

Στον τελικό όπου συμμετείχαν πέντε ομάδες (απούσες Ρωσία, Βρετανία και Δανία που κέρδισαν τα μετάλλια το 2021), η Εθνική ανδρών η οποία συμμετείχε για πρώτη φορά σ’ έναν τελικό παγκόσμιου πρωταθλήματος, κατέκτησε την 4η θέση μεταξύ των πέντε φιναλίστ με 10 πόντους, χάρη στις πολύ καλές προσπάθειες του Μάριου Γράψα (57,720β), του Δημήτρη Μακρή (55,130β) και του Νίκου Σαββίδη (53,360β).
Στο βάθρο ανέβηκαν κατά σειρά η Πορτογαλία με 13π, η Γαλλία με 12π και η Γερμανία με 9π, ενώ πίσω από την Ελλάδα τερμάτισε η Ιαπωνία με 4π.
Η αυλαία της διοργάνωσης θα πέσει αύριο, Σάββατο 19/11, με άλλη μία ελληνική παρουσία και με τους Μάριο Γράψα,Νίκο Σαββίδη, να αγωνίζονται στον τελικό του συγχρονισμένου τραμπολίνο ανδρών, (15:30 – 16:00), κυνηγώντας άλλη μία μεγάλη επιτυχία έπειτα από το χάλκινο μετάλλιο του περασμένου Ιουνίου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Ρίμινι.