ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Σούπερ καπ 2023: Με γκολ στη λήξη νίκησε ο Ολυμπιακός

Με γκολ που σημείωσε στο τελευταίο δευτερόλεπτο της παράτασης, η ομάδα χάντμπολ των ανδρών του Ολυμπιακού νίκησε την ΑΕΚ 26-25 και κατάκτησε το σουπερ καπ.

Ο 3ος τελικός του σούπερ καπ χάντμπολ ανδρών κρίθηκε στην παράταση και συγκεκριμένα με buzzer beater του Σάββα Σάββα για λογαριασμό των ερυθρολεύκων, γκολ που του έδωσε δικαιωματικά τον τίτλο του ΜVP.
O Oλυμπιακός είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς με κορυφαίο τον Κροάτη Σλίσκοβιτς (9 γκολ) και τον Κοτανίδη να πραγματοποιεί καλές επεμβάσεις. Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν 9-11 στο 25’ με σερί 4-0, 11-13 στο ημίχρονο και 11-15 με τον Σάββα στο 34’, ενώ το +4 διατηρήθηκε έως το 17-21. Η ΑΕΚ ψαλίδισε τη διαφορά και έκανε την αντεπίθεση της με εξαιρετικούς τους Μαντάλινιτς (10 γκολ) και τον Μάτσκεβιτς. Μείωσε 19-22 (48’), με επιμέρους 5-1 στο τελευταίο 15λεπτο και 3-0 στα τελευταία 12 λεπτά -όπου κράτησε χωρίς γκολ τον Ολυμπιακό- ισοφαρίζοντας 22-22 για να στείλει το ματς στην παράταση.
Εκεί οι δύο ομάδες σημείωσαν από 3 γκολ (25-25), η ΑΕΚ έχασε την επίθεση με τον Μαρτίνοβιτς και ο Σάββας σκόραρε στο τελευταίο δευτερόλεπτο του ματς χαρίζοντας το κύπελλο στον Ολυμπιακό.

Δηλώσεις των προπονητών
Νίκος Γραμματικός (τεχνικός Ολυμπιακού): «Ήταν ένα παιχνίδι αντάξιο των δύο ομάδων. Σίγουρα καμία ομάδα δεν είναι έτοιμη. Είναι ένας ακόμη τίτλος για τον Ολυμπιακό. Υπήρχαν καλές και κακές στιγμές. Κρατάμε την καλή μας άμυνα, αλλά σίγουρα θέλουμε ακόμη δουλειά στο ρυθμό».

Αλέξης Αλβανός (προπονητής ΑΕΚ): «Ήταν ένα ματς όπως το περιμέναμε, πολύ δύσκολο και με πολλή ένταση. Κρίθηκε στο τελευταίο σουτ του Ολυμπιακού, θα μπορούσε να κριθεί και υπέρ μας στο τελευταίο σουτ, είτε στην κανονική διάρκεια, είτε στην παράταση. Πρέπει να δούμε κι εμείς τι δεν πήγε καλά, τι λάθη κάναμε στη διαχείριση. Φάνηκε ότι η συνέχεια θα είναι δύσκολη και για τις δύο ομάδες με μεγάλα παιχνίδια. Εμείς πρέπει να ανασυνταχθούμε, να διορθώσουμε τα λάθη μας και να εμφανιστούμε άμεσα πολύ καλύτεροι».

Πεντάλεπτα: 2-2, 4-5, 5-5, 8-6, 9-10, 11-13 (ημχ), 13-15, 17-21, 20-22, 21-22, 22-22 (κ.α.), 23-23, 25-26 (παράταση)
ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 4, Ζάμπιτς 1, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 10, Μάλλιος 1, Ηλιόπουλος, Παπαδόπουλος, Παπαδιονυσίου, Κομαρζέφσκι 1, Λιάπης 4, Μαρτίνοβιτς 3, Άρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 1, Κεδέρης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 2, Βίντα, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος 1, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 9, Δομπρής, Τσιγαρίδας 1, Πασσιάς 3, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 4
Κόκκινες: 19:49 Παπαδιονυσίου- 54:06 Καραμπουρνιώτης (για ιδιαίτερα επικίνδυνες ενέργειες- δεν κρατήθηκαν δελτία), Δίλεπτα: 1-3, Πέναλτι: 3/3-3/3