Σούπερ Παναθηναϊκός στο Παπαστράτειο

Παρά τα προβλήματα και τις απώλειες, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να σημειώσει πολύ μεγάλη νίκη μέσα στο Παπαστράτειο επί του Εθνικού επικρατώντας 6-4 στην 9η αγωνιστική της Α1 πόλο των ανδρών.

Με τον Θανάση Ηρειώτη να κάθεται για πρώτη φορά στον πάγκο του Παναθηναϊκού, οι πράσινοι πήραν τη νίκη και παρέμειναν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, μαζί με το ΝΟ Βουλιαγμένης.
Πρωταγωνιστικό ρόλο στον αγώνα όπως δείχνει και το τελικό σκορ είχαν οι τερματοφύλακες και οι άμυνες των δύο ομάδων. Οι «πράσινοι από την αρχή του αγώνα δεν έχασαν την πρωτοπορία στο σκορ. Ο Εθνικός κατάφερε να ισοφαρίσει στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου σε 2-2, όμως το «τριφύλλι» πήγε προηγούμενο με 3-2 στο ημίχρονο.
Στο τρίτο οκτάλεπτο οι πολύ καλές άμυνες των δύο ομάδων συνεχίστηκαν και ο Παναθηναϊκός διεύρυνε το προβάδισμά του σε 4-2 πετυχαίνοντας το μοναδικό γκολ.
Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι και σε προβάδισμα τεσσάρων γκολ (6-2). Εκεί ήρθε η αντίδραση των Πειραιωτών που μείωσαν σε 6-4 ενώ είχαν δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες να φέρουν το παιχνίδι στο γκολ, όμως ο Κώστας Γαλανίδης, που συνολικά πραγματοποίησε σωρεία κρίσιμων επεμβάσεων, είπε όχι και διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας των δύο γκολ, με την οποία έληξε ο αγώνας.
Οκτάλεπτα 2-2, 0-1, 0-1, 2-2
Εθνικός (Κουντουδιός) Κόχειλας 1, Παπαδόγκωνας 1, Φουτρής 2.
Παναθηναϊκός (Ηρειώτης) Τοράκης 1, Καλογεράκος 2, Καρούντζος 1, Χαραλαμπόπουλος 2.

Κανένα πρόβλημα για Υδραϊκό
Με μια εύκολη νίκη άνοιξε το 2017 για τον Υδραϊκό, ο οποίος στο κολυμβητήριο του Αλίμου επιβλήθηκε του Πανιωνίου με 12-3. Οι παίκτες του Δημήτρη Κραβαρίτη έβαλαν από την αρχή το πόδι στο γκάζι και μέχρι το ημίχρονο είχαν φτάσει σε διαφορά οκτώ γκολ (9-1).
Από εκεί και πέρα ο ρυθμός των γηπεδούχων έπεσε, με αποτέλεσμα στο δεύτερο ημίχρονο να σημειωθούν πέντε γκολ, με τους «νησιώτες» να επικρατούν με 12-3.
Οκτάλεπτα 4-0, 5-1, 1-1, 2-1
Υδραϊκός (Κραβαρίτης) Μιτελούδης 3, Κοκκινάκης 1, Χατζηκυριακάκης 2, Μπλάνης 2, Λιαπάκης 1, Στελάτος 3.
Πανιώνιος (Δήμου) Καρακάσης 2, Μαζοκοπάκης 1.