ΣΠΛΙΤ 2022: Αρχή με… στραβοπάτημα για την Εθνική

Οι Γάλλοι επιβεβαίωσαν πως βρίσκονται σε ανοδική πορεία ενόψει των Ολυμπιακών που θα φιλοξενήσουν και έβαλαν δύσκολα στην Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών, στην πρεμιέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του Σπλιτ αποσπώντας ισοπαλία 12-12.

Από το ξεκίνημα του αγώνα η Εθνική είχε προβλήματα στην άμυνα. Τρία λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου οκταλέπτου οι Γάλλοι έφτασαν να προηγούνται με 3-1. Η Εθνική απάντησε, πέρασε μπροστά με 7-5, όμως τα κενά στην άμυνα δεν έκλεισαν και οι Γάλλοι με σερί 3-0 έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι 8-7.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Θοδωρής Βλάχος άλλαξε τον τερματοφύλακα βγάζοντας τον Παναγιώτη Τζωρτζάτο για να βάλει τον Κωνσταντίνο Λιμαράκη. Ωστόσο οι Γάλλοι κατάφεραν να προηγηθούν 12-11 με το χρονόμετρο να δείχνει 4:24 πριν από τη λήξη. Ο Στέλιος Αργυρόπουλος κατάφερε να ισοφαρίσει στον παίκτη παραπάνω σε 12-12 αλλά η Εθνική έχασε δύο ευκαιρίες με τον Παπαναστασίου και τον Αργυρόπουλο και τελικά το σκορ να μένει 12-12.
Η Εθνική αντιμετωπίζει, πλέον, την Τετάρτη (30/8) στις 11:00 τη Μάλτα στον δεύτερο αγώνα της στον όμιλο.

Οκτάλεπτα 3-3, 4-5, 4-2, 1-2
Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος) Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης 2, Αργυρόπουλος 2, Παπαναστασίου 2, Δερβίσης 1, Κάκαρης 1, Νικολαΐδης 2, Βλαχόπουλος 1
Γαλλία (Φλοριάν Μπρουζό) Κρούσιλα 3, Καζ 2, Βερνό 3, Μάριον Βερνού 2, Μαρζουκί 1, Μπγιορκ 1

Βλάχος: «Θα παίξει ρόλο στη συνέχεια το αποτέλεσμα»

Προβληματισμένος εμφανίστηκε μετά τον αγώνα ο προπονητής της Εθνικής, Θοδωρής Βλάχος. «Θέλαμε τη νίκη. Θα παίξει ρόλο για συνέχεια τη συνέχεια αυτό το αποτέλεσμα. Όμως, πάντα η πρεμιέρα είναι δύσκολη και κρύβει παγίδες. Δύο ολιγωρίες που μας έβαλαν γκολ στην κόντρα, μας στοίχισε. Είχαμε ευκαιρίες στο τέλος και παλέψαμε να πάρουμε το παιχνίδι, αλλά δεν τα καταφέραμε. Κάποιες στιγμές είχαμε ατυχία στο σκοράρισμα. Βγάλαμε και εμείς και αυτοί καλές άμυνες. Θα μπορούσαμε και να το χάσουμε το ματς, πάντως, έτσι όπως πήγε. Θα πρέπει να αφήσουμε πλέον αυτό το παιχνίδι πίσω. Να κερδίσουμε πλέον με διαφορά τη Μάλτα και να πάρουμε τη σημαντική νίκη επί της Κροατίας. Στον παίκτη παραπάνω δεν ήμασταν  καλοί. Η Γαλλία έχει αλλάξει, έχει ισχυροποιηθεί εν όψει Ολυμπιακών Αγώνων, ξέραμε ότι θα είναι δυνατός αντίπαλος. Για τη συνέχεια υπάρχουν πολλά σενάρια».