υδατοσφαίριση

Αποστολή Γκουανγκτζού 2019: Στα προημιτελικά με Ιταλία η Εθνική

Η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών επικράτησε 11-9 επί των ΗΠΑ και πήρε το εισιτήριο για την οκτάδα του παγκόσμιου πρωταθλήματος της Γκουανγκτζού.

Γκουανγκτζού   Θανάσης Νικολάου
[email protected] follow me@ThanNikolaou

Το πρώτο οκτάλεπτο της αναμέτρησης δεν ήταν καλό για την Εθνική. Οι Αμερικανοί έβρισκαν δίοδο στα ελληνικά δίχτυα σκοράροντας τέσσερις φορές. Το σκορ του πρώτου οκταλέπτου: 4-3 υπέρ των Αμερικανών.
Στο δεύτερο οκτάλεπτο η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου βελτίωσε την εικόνα της στην άμυνα και μετέτρεψε το 3-4 σε 6-5 κάνοντας ένα σερί 3-1. Οι Αμερικανοί απάντησαν με τον Ντόμπε και ισοφάρησαν 6-6, δυο λεπτά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου. Αυτό ήταν και το σκορ στα πρώτα 16 λεπτά.
Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το τρίτο οκτάλεπτο με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από δύο φορές και με το 8-8 να πηγαίνουμε στο τελευταίο οκτάλεπτο.
Στο 4:38 ο Σκουμπάκης έκανε το 9-8 στον παίκτη παραπάνω και στο 2:59 ο Γενηδουνιάς με σουτ το 10-8. Αυτό ήταν. Οι Αμερικανοί μείωσαν μεν σε 10-9 με τον Χούπερ στο 2:32 αλλά στο 1:00 ο Γενηδουνιάς που έκανε εξαιρετικό παιχνίδι έκανε το τελικό 11-9 στον παίκτη παραπάνω.
Πλέον η Εθνική καλείται την ερχόμενη Τρίτη στις 12:30 ώρα Ελλάδας να αντιμετωπίσει στα προημιτελικά την Ιταλλια για μία θέση στην τετράδα.

Οκτάλεπτα 3-4, 3-2, 2-2, 3-1
Ελλάδα (Βλάχος) Γενηδουνιάς 4, Σκουμπάκης 1, Φουντούλης 1, Μουρίκης 2, Κολόμβος 1, Γούνας 2.
ΗΠΑ (Ουντόβιτσιτς) Χούπερ 2, Όμπερτ 1, Χάλοκ 2, Κούπιδο 1, Ντόμπε 2, Μπάουεν 1.