ΠΑΛΗ

Παγκόσμιο Νέων: Στα ρεπεσάζ ο Ιωσηφίδης

Την ευκαιρία να βρεθεί στη διεκδίκηση των μεταλλίων στο παγκόσμιο πρωτάθλημα πάλης των νέων που διεξάγεται στο Βελιγράδι, έχει ο Μιχάλης Ιωσηφίδης στην κατηγορία των 97 κιλών της ελληνορωμαϊκής.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε εντυπωσιακά τους αγώνες. Στον πρώτο γύρο νίκησε το Νορβηγό Μάρκους Βόρεν 6-0 και στη φάση των «16» με εξίσου εντυπωσιακή εμφάνιση νίκησε 8-0 και απέκλεισε τον Μαριγιάν Ιλιγιάνοφ Μαρίνοφ (Βουλγαρία).

Τα δύσκολα για τον Ιωσηφίδης άρχισαν στα προημιτελικά όταν διασταυρώθηκε με τον Ρώσο Αρτούρ Σαργκισιάν. Πρωταθλητής Ευρώπης φέτος στην κατηγορία των νέων και τρίτος στο παγκόσμιο των ανδρών στο Όσλο, ο Σαργκισιάν είναι το φαβορί για το χρυσό μετάλλιο και το επιβεβαίωσε κόντρα στον Ιωσηφίδη. Επικράτησε 8-0 αλλά έδωσε στον Έλληνα παλαιστή τη δεύτερη ευκαιρία καθώς ΄έφτασε μέχρι τον τελικό. Ο Ιωσηφίδης θα διεκδικήσει την πρόκριση για τον αγώνα του χάλκινου μεταλλίου κόντρα στο νικητή της αναμέτρησης Οντρέι Ντάντακ (Τσεχία) και Νίκολας Άλεν Μπόικιν (ΗΠΑ).

Παράλληλα, σήμερα αγωνίστηκε και ο Ηλίας Παγκαλίδης στην κατηγορία των 82 κιλών. Ο 21χρονος παλαιστής ηττήθηκε από τον Ρώσο πρωταθλητή Ευρώπης, Σαμίλ Λετκάε Οζιάεφβιτς με 9-0 στα σημεία.

Στις 5 Νοεμβρίου αγωνίζονται στην ελευθέρα πάλη, ο Γιώργος Πιλίδης (65κ), ο Χρήστος Χριστοφορίδης (70κ) κι ο Γιώργος Κουγιουμτζίδης (79κ), ενώ στις 6 Νοεμβρίου ο Αζαμάτ Κοσόνοφ στην κατηγορία των 125 κιλών.