Σταθερός ο Αντωνιάδης

Συνεχίζει να δείχνει αγωνιστική συνέπεια ο Δημήτρης Αντωνιάδης και τη δεύτερη ημέρα του sunchine cup «Αυξέντεια» καθώς κατέλαβε την 15η θέση και βρίσκεται επίσης στη 15η θέση της γενικής κατάταξης.

του Στέφανου Σουλιώτη  [email protected]

Το δεύτερο σκέλος του αγώνα είχε μήκος 52,2 χλμ. και πραγματοποιήθηκε στα Λευκάρα. Στο πρώτο βουνό που συνάντησαν οι αθλητές, ο Αντωνιάδης ήταν με τους πρωτοπόρους, ενώ στο δεύτερο βουνό υποχώρησε στο δεύτερο γκρουπ. Είκοσι χιλιόμετρα πριν το φινάλε έπιασε ξανά τους πρωτοπόρους και θα μπορούσε να είχε τερματίσει σε καλύτερη θέση αν μία πτώση που συνέβη μπροστά του δεν τον έκανε να χάσει πολύτιμο χρόνο. Ωστόσο η 15η θέση αφήνει αρκετά ικανοποιημένο τον Έλληνα πρωταθλητή, μιας και συμμετέχει σε αγώνα με πολύ υψηλό επίπεδο ανταγωνισμού. Ο Αντωνιάδης ολοκλήρωσε τη διαδρομή σε δύο ώρες και έξι λεπτά. Ο Χαρούν Μολλά κατετάγη 41ος με χρόνο 2:21 (+18:45), ενώ ο Ορφέας Συρίγος 46ος με χρόνο 2:23.36 (+20:44). Νικητής αναδείχθηκε ο Ζορντάν Σαρού με 2:02. Στη γενική κατάταξη πρωτοπόρος είναι ο Σαρού με 2:28, ενώ ο Δημητριάδης βρίσκεται στη 15η θέση με διαφορά 3:40. Ο Μολά είναι 41ος (+21:17) και ο Συρίγος 44ος (+23:36). Στις γυναίκες η Βαρβάρα Φασόη κατέλαβε την 21η θέση με 2:46 (+20:19). Νικήτρια αναδείχθηκε η Γκίθα Μίχιελς (2:25) η οποία είναι και φιγουράρει στην κορυφή της γενικής κατάταξης (2:55). Η Φασόη βρίσκεται 23η (24:09). Το Σάββατο θα γίνει το τρίτο σκέλος του αγώνα μήκους 66,2χλμ. με εκκίνηση και τερματισμό τον Λυθροδόντα.