ΤΖΟΥΝΤΟ

Στην 42η θέση η Ελλάδα

Η διεθνής ομοσπονδία του τζούντο ανακοίνωσε τον πίνακα των μεταλλίων όλων των χωρών για το 2014 στις βαθμολογούμενες διοργανώσεις της.

του Ηλία Τάταλα

Πρόκειται για τα μετάλλια ανδρών και γυναικών στις διοργανώσεις που δίνουν βαθμούς στην παγκόσμια κατάταξη, όπως είναι το παγκόσμιο πρωτάθλημα, τα ηπειρωτικά πρωταθλήματα, τα γκραν πρι, τα γκραν σλαμ, τα ηπειρωτικά όπεν και το τουρνουά Μάστερς. Η Ελλάδα βρίσκεται στην 42η θέση μεταξύ 112 χωρών που συμμετείχαν στις διοργανώσεις μέσα στο 2014, με τρία χρυσά και δύο χάλκινα μετάλλια.

Τα χρυσά μετάλλια ήταν από τον Ηλία Ηλιάδη στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Τσέλιαμπινσκ και στο γκραν πρι του Ντίσελντορφ, καθώς και από τον Ρομάν Μουστόπουλο στο γκραν πρι της Τασκένδης. Τα χάλκινα μετάλλια ήταν από τον Αλέξη Ντανατσίδη στο ευρωπαϊκό όπεν της Σόφιας και τον Ρομάν Μουστόπουλο στο γκραν πρι της Βουδαπέστης.

Την πρώτη θέση στον πίνακα μεταλλίων της χρονιάς πήρε η Ιαπωνία με 64 χρυσά, 32 ασημένια και 59 χάλκινα μετάλλια, ενώ δεύτερη ήταν η Γαλλία με 43 χρυσά, 35 ασημένια και 63 χάλκινα μετάλλια.