ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟ ΠΑΤΙΝΑΖ

Στην Κίνα ο πρώτος τίτλος

Σι Γουεντζίνγκ και Χαν Κονγκ κατέκτησαν τον πρώτο τίτλο, στην τελική σειρά γκραν πρι που διεξάγεται στο Τορίνο, κερδίζοντας στον κινέζικο εμφύλιο το δίδυμο Τσενγκ/Γιανγκ.

του Θανάση Σταθόπουλου

Οι ασημένιοι στους χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες στην Πιόνγκτσανγκ, σημείωσαν την καλύτερη επίδοση στο σύντομο πρόγραμμα (77,50), ενώ στο ελεύθερο πρόγραμμα αν και δεύτεροι  (134,19) κατάφεραν να κρατήσουν την πρωτοπορία τους και με σύνολο 211,69 ανέβηκαν στο πρώτο σκαλί του βάθρου. Πίσω τους ήταν το επίσης κινέζικο δίδυμο, Πενγκ Τσενγκ/Τζιν Γιανγκ, οι οποίοι αν και ολοκλήρωσαν το σύντομο πρόγραμμα από την 5η θέση (69,67) στο ελεύθερο ήταν εξαιρετικοί και έχοντας την κορυφαία επίδοση (134,60) κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο με 204,27 βαθμούς για δεύτερη σερί χρονιά μετά από εκείνο στο Βανκούβερ την περσινή σεζόν. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στο ρώσικο ζευγάρι Αναστασία Μίσινα και Αλεξάντρ Γκαλιάμοφ, που άφησαν εξαιρετικές εντυπώσεις, στην πρώτη τους συμμετοχή σε τελικά, συγκεντρώνοντας συνολικά 2013,13 βαθμούς. Σήμερα αναμένεται να ολοκληρωθούν και οι υπόλοιπες κατηγορίες με το ελεύθερο πρόγραμμα σε άνδρες και γυναίκες, αλλά και στον ελεύθερο χορό για τα ζευγάρια που αγωνίζονται στο χορό στον πάγο.