ΤΖΟΥΝΤΟ

Στο προπονητικό καμπ του Ντίσελντορφ οι τζουντόκα

Οι τέσσερις Έλληνες αθλητές που πήραν μέρος στο γκραν σλαμ του Ντίσελντορφ βρίσκονται ακόμα στη γερμανική πόλη για το προπονητικό καμπ που θα ολοκληρωθεί την Πέμπτη 27/2.

Θυμίζουμε ότι η Ελισάβετ Τελτσίδου είχε την καλύτερη πορεία για τα ελληνικά χρώματα αφού σημείωσε δύο νίκες και έφτασε μέχρι τη φάση των 16 προτού μείνει εκτός από την Νοτιοκορεάτισσα Κιμ. Ο Θοδωρής Τσελίδης στα -90κ κέρδισε τον πρώτο γύρο κόντρα στον Κολομβιανό Μπαλάντα αλλά στη συνέχεια ηττήθηκε από τον Αυστριακό Γιοχάνες Πάχερ στην αναμέτρηση της φάσης των 32. Τέλος, ο Γιώργος Αζωίδης (-73κ) και ο Γιώργος Μαλλιαρόπουλος (-100κ) ηττήθηκαν στον 1ο γύρο από τον Πολωνό Μιροβτσίνσκι και τον Εσθονό Μινάσκιν αντίστοιχα. Και οι τέσσερις αθλητές παρακολουθούν αυτές τις ημέρες το καθιερωμένο τετραήμερο προπονητικό καμπ που άρχισε χθες και θα ολοκληρωθεί την Πέμπτη. Στο γκραν σλαμ ελληνική επιτυχία κατέγραψε και ο Ηλίας Ηλιάδης ως ομοσπονδιακός προπονητής του Ουζμπεκιστάν, αφού οι Μπομπόνοφ και Χουράμοφ πήραν χρυσά μετάλλια στις κατηγορίες των -81κ και -90κ.

Μετά και την ολοκλήρωση του γκραν σλαμ του Ντίσελντορφ ξεκαθαρίζει λίγο περισσότερο το τοπίο για την Ολυμπιακή πρόκριση. Απομένουν τρία γκραν πρι (Ραμπάτ, Τυφλίδα και Αττάλεια) και δύο γκραν σλαμ (Εκατερίνμπουργκ και Μπακού) ακόμα πριν καθοριστεί η τελική Ολυμπιακή κατάταξη στις κατηγορίες στις 25 Μαΐου. Από τους Έλληνες αθλητές άμεση πρόκριση (εντός των πρώτων 18) εξασφαλίζουν αυτή τη στιγμή ο Αλέξης Ντανατσίδης που βρίσκεται στο Νο15 της κατηγορίας των -90κ με 2932 βαθμούς και η Ελισάβετ Τελτσίδου που βρίσκεται στο Νο18 της κατηγορίας των -70κ με 2842 βαθμούς. Εντός πρόκρισης με ηπειρωτική θέση είναι και ο Γιώργος Αζωίδης στα -73κ που έχει συγκεντρώσει 1336 βαθμούς. Αρκετά καλύτερη θέση πρέπει να κυνηγήσει στις επόμενες διοργανώσεις ο Θοδωρής Τσελίδης στα -90κ που βρίσκεται στην 50η θέση της ολυμπιακής κατάταξης με 815 βαθμούς. Ο τελευταίος Ευρωπαίος που παίρνει πρόκριση αυτή τη στιγμή με ηπειρωτική θέση είναι ο Ιταλός Νίκολας Μουνγκάι που βρίσκεται στην 33η θέση με 1607 βαθμούς. Ο Γιώργος Μαλλιαρόπουλος στα -100κ πολύ δύσκολα θα βρεθεί στους Ολυμπιακούς με τους 212 βαθμούς που έχει αυτή τη στιγμή, όμως βρίσκεται στην 99η θέση της Ολυμπιακής κατάταξης, εντός των καλύτερων 100 του κόσμου.