Στο Ρίο με μετάλλιο ο Μίτας!

Τη δεύτερη θέση του σκητ των ανδρών σε πήλινο στόχο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Μάριμπορ κατέκτησε ο Ευθύμης Μίτας πανηγυρίζοντας ταυτόχρονα και την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς αγώνες της Βραζιλίας.

της Σεβαστής Βρακατσέλη

Ο Έλληνας πρωταθλητής έχασε το χρυσό μετάλλιο στην τελευταία βολή από τον Ιταλό Λουίτζι Λόντε με 16-14. Ωστόσο όμως κέρδισε το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες και έγινε το 21ο μέλος της ελληνικής αποστολής. Αυτό το αργυρό μετάλλιο είναι το δεύτερο για τον Μίτα σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, καθώς και πέρσι ήταν δεύτερος, ενώ στην κατοχή του βρίσκεται και το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο του 2012 όπου είχε το απόλυτο των βολών (125/125 και 150/150) που του χάρισε το προσωνύμιο Mr Perfect.
Στην μάχη της τρίτης θέσης ο Γάλλος Έρικ Ντελανάου επικράτησε του Δανού Γέσπερ Χάνσεν και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.
Από τους υπόλοιπους Έλληνες, ο Σαλαβαντάκης κατέκτησε την 28η θέση με 118 βαθμούς και ο Μαυρομάτης την 43η με 116. Όσον αφορά στους Κύπριους, ο Ανδρέου ήταν 19ος με 120 βαθμούς, ο Χασίκος 25ος με 119 βαθμούς και ο Αχιλλέως 31ος με 118 βαθμούς.