ΤΖΟΥΝΤΟ

Στο βάθρο των μεσογειακών Ντανατσίδης και Τσελίδης

Αλέξης Ντανατσίδης και Θόδωρος Τσελίδης, δικαίωσαν τις προσδοκίες του ελληνικού τζούντο και ανέβηκαν στο βάθρο των μεσογειακών αγώνων.

Ο Ντανατσίδης στα 81κ. δεν είχε πρόβλημα στους δύο πρώτους αγώνες με τον Κύπριο Αρίστο Μιχαήλ και τον Πορτογάλο Ανρί Εγκουτίτζε τους οποίους κέρδισε με ίπον. Στον ημιτελικό, κόντρα στο Νο32 της παγκόσμιας κατάταξης Μοχάμεντ Αχμέντ Αμπντελάαλ έχασε με ίπον, αλλά κέρδισε τον αγώνα του χάλκινου μεταλλίου το Σύριο Μοχάμαν Κασέμ με ίπον.
Ο Τσελίδης ήταν και πάλι σαρωτικός στα 90κ., θυμίζοντας τον Ηλία Ηλιάδη. Στους δύο πρώτους του αγώνες, κέρδισε με ίπον τον Μονεγάσκο Νικολάς Γκρίντα και τον Πορτογάλο Ζοάο Μαρτίνιο. Στον ημιτελικό της κατηγορίας των 90κ. βρέθηκε αντιμέτωπος με τον Σέρβο Νεμάνια Μάιντοφ σε μια επανάληψη του ημιτελικού του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Ο παγκόσμιος πρωτθλητής του 2017 και Νο4 στον κόσμο, νίκησε και πάλι τον άπειρο Τσελίδη περνώντας βαζάαρι για να τον αποκλείσει από τον πρώτο του τελικό. Στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο δεν είχε πρόβλημα με τον Τυνήσιο Ουσάμα Μαχμούντ Σνουσί τον οποίο κέρδισε ίπον και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.