Την πρώτη μερα του ευρωπαικού πρωταθλήματος μικρών κρατών, έστω και με πολλές απουσίες από την αποστολή, η Κύπρος απέδειξε ότι δε χωράει στους… μικρούς.

της Σεβαστής Βρακατσέλη

Στίβος
Τρία χρυσά, ένα αργυρό και δύο χάλκινα ήταν ο απολογισμός της πρώτης μέρας για την ομάδα της Κύπρου στο Ρέικιαβικ.
Πιο συγκεριμένα, στα 800μ. των ανδρών ο Αμίν Χαντίρι ήταν ο νικητής με 1:56.72. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών, η Ναταλία Ευαγγελίδου κατέλαβε την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο με 2:09.56.
Στον τελικό των 100μ. των ανδρών, η Κύπρος έκανε το 1-2. Ο Παναγιώτης Ιωάννου ήταν ο νικητής με 10.64 και στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Χρήστος Χατζιαγγελίδης με 10.75.
Στο επί κοντώ ο Νίκανδος Στυλιανού με 5.15μ. ήταν και πάλι ο νικητής όπως το 2013.
Στα 100μ. των γυναικών η Δήμητρα Κυριακίδου ήταν τρίτη με 12.04 και στην 4η θέση του τελικού τερμάτισε η Μαριάννα Πισιάρα με 12.13.
Στον ημιτελικό των 400μ. των ανδρών ο Γιώργος Αβράαμ έκανε 51.92 και προκρίθηκε στον τελικό με την 3η καλύτερη επίδοση.
Στις γυναίκες η Χριστιάνα Κατσαρή έκανε τη 2η καλύτερη επίδοση στον ημιτελικό με 57.86 και η Καλλιόπη Κουντούρη την 4η με 58.94 και προκρίθηκαν και οι δύο στον τελικό.
Στα 5.000μ. των ανδρών, ο Νικόλας Φράγκου ήταν 4ος με 15:33.64.