Ταλίν 2021 (Κ20): 11η η Καλλιμογιάννη στα 3000μ στιπλ

Στον τελικό των 3000μ στιπλ η Βασιλική Καλλιμογιάννη κατέλαβε την 11η θέση και αναχωρεί από το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 του Ταλίν με ένα πανελλήνιο ρεκόρ στο συγκεκριμένο αγώνισμα.

Με 10:36.49 και στην 11η θέση ολοκλήρωσε στον τελικό των 3000μ στιπλ η Καλλιμογιάννη, η οποία πριν δύο μέρες έτρεξε την ίδια κούρσα με επίδοση πανελληνίου ρεκόρ. Πιο συγκεκριμένα την Πέμπτη (15/07) στον προκριματικό, τερμάτισε σε 10:31.72 και κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ της Αθηνάς Κοΐνης που κατείχε από το 2011 με 10:34.83. Νικήτρια του αγώνα ήταν η Ολίβια Γκουρθ με 9:59.15, ακολούθησε η Γκρέτα Βάργκα με 9:59.17 και η Σεβάλ Οζντόγκαν με 10:7.84.