Ταλίν 2021 (Κ20): ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΡΕΚΟΡ και 4η στην Ευρώπη η Δεληγιάννη

Η Ευτυχία-Έλλη Δεληγιάννη έτρεξε ακόμα ένα γρήγορο 800αρι στον τελικό νεανίδων, κατέλαβε την τέταρτη θέση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 του Ταλίν και κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ της.

Σήμερα η Δεληγιάννη έτρεξε στον τελικό των 800μ έχοντας τη δεύτερη καλύτερη επίδοση και παρόλο που για διαφορά στήθους έχασε το χάλκινο μετάλλιο, πέρασε τη γραμμή του τερματισμού σε χρόνο 2:04.11 καταρρίπτοντας το πανελλήνιο ρεκόρ της. Το προηγούμενο το είχε σημειώσει πέρυσι με 2:05.34, χρόνο τον οποίο απειλούσε και στις δυο προηγούμενες κούρσες της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, με 2:05.63 στον προκριματικό και 2:05.75 στον ημιτελικό. Με αυτή την επίδοση η Δεληγιάννη είναι 11η όλων των εποχών στην Ελλάδα και δεύτερη από τις εν ενεργεία αθλήτριες, με την Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου να την ξεπερνάει με 2:03.91. Πρώτη τερμάτισε η Όντρεϊ Βέρο με 2:03.12, δεύτερη η Σβιτλάνα Ζούλτσικ με 2:04.02 και τρίτη η Βαλεντίνα Ροσαμίλια με 2:04.08.