Ταλίν 2021 (Κ20): Review, 3ης μέρας

Έκλεισε για σήμερα τις πόρτες του το στάδιο Κάντιοργκ, με τους Έλληνες αθλητές/τριες να εξασφαλίζουν δύο θέσεις σε τελικούς και με την Έλλη-Ευτυχία Δεληγιάννη να ξεχωρίζει την τρίτη μέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Η Δεληγιάννη με μια γρήγορη κούρσα στον τελικό των 800μ νεανίδων τερμάτισε, με πολύ μικρή διαφορά, τέταρτη και με 2:04.11 κατέρριψε το δικό της πανελλήνιο ρεκόρ 2:05.34 που κατείχε η ίδια από το 2020. Ο δεύτερος απογευματινός τελικός με ελληνική παρουσία ήταν τα 3000μ στιπλ με τη Βασιλική Καλλιμογιάννη. Η αθλήτρια δεν έφτασε ξανά την επίδοση του προκριματικού (10:31.72), που αποτελεί και νέο πανελλήνιο ρεκόρ νεανίδων, και με 10:36.49 κατέλαβε την 11η θέση. Τη 10η θέση του τελικού επί κοντώ νεανίδων κατέλαβε η Αναστασία Ρέτσα η οποία ολοκλήρωσε τον αγώνα της πρόωρα, με 3.96μ. Η Ρέτσα έχει φετινό ρεκόρ στα 4.07μ ενώ έχει ατομικό 4.17μ.

Στον τελικό των 10.000μ βάδην εφήβων ο Αλέξανδρος Μορτζάκης τερμάτισε 13ος και σημείωσε ατομικό ρεκόρ με 44:20.21 (είχε 45:18.68), σημάδι που έδειξε ότι οι τραυματισμοί που αντιμετώπιζε αυτή τη χρονιά ξεπεράστηκαν. Ο Ανδρέας Μπαχός δεν μπόρεσε να τερματίσει και ολοκλήρωσε τη σεζόν του με τη συμμετοχή του στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα το οποίο, όπως ανέφερε στο Sportsfeed, φάνταζε αδύνατον.

Στους ημιτελικούς της τρίτης μέρας του πρωταθλήματος, η Άννα Χατζηπουργάνη έκανε την ταχύτερη εμφάνιση της καριέρας της στα 400μ με εμπόδια, αφού βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ (59.01) που είχε τρέξει πέρυσι τερματζίοντας σήμερα σε 59.00. Η επίδοση δεν ήταν αρκετή για να προκριθεί στον τελικό του αγωνίσματος και έμεινε στην ένατη θέση της γενικής κατάταξης. Η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου και ο Γιάννης Καριοφύλλης έτρεξαν στους ημιτελικούς των 200μ. Η Εμμανουηλίδου με 24.14 έμεινε μακριά από το 23.85 που σημείωσε στον προκριματικό του ίδιου αγωνίσματος και έτσι αποχωρεί από το Ταλίν με συμμετοχή σε έναν τελικό, ένα νέο ατομικό ρεκόρ (11.55) στα 100μ και δύο καλές κούρσες στα 200μ. Από την άλλη ο Καριοφύλλης, τερμάτισε σε 21.61, χωρίς να καταφέρνει να πλησιάσει το 21.17 που έχει από το πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ20 και έμεινε εκτός τελικού.

Εύκολα πέρασε στον τελικό του ακοντισμού η Ελίνα Τζένγκο που με βολή στα 58.90μ έπιασε το όριο της απευθείας πρόκρισης (55.00μ). Αύριο θα παλέψει για το χρυσό μετάλλιο αλλά και για τη κατάρριψη του παγκοσμίου ρεκόρ νεανίδων (63.86μ). Μια θέση σε τελικό έκλεισε ο Κώστας Μπουζάκης, στο αγώνισμα της δισκοβολίας. Mε 56.16μ είχε την όγδοη επίδοση στον προκριματικό και αύριο θα κυνηγήσει το ατομικό του ρεκόρ (58.24μ).

Στη δισκοβολία συμμετείχαν επίσης ο Δημήτρης Παυλίδης και ο Κωνσταντίνος Γεννίκης. Ο Γεννίκης με 54.71μ κατέλαβε την 14η θέση ενώ ο Παυλίδης με 50.14μ (και δύο άκυρες βολές) ήταν 23ος. Η επίδοση του Παυλίδη, απέχει από το 58.27μ που έχει ατομικό-φετινό-πανελλήνιο ρεκόρ, ωστόσο έχει μπροστά του το παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ20 τον Αύγουστο, στο οποίο θα στοχεύσει σε κάτι καλύτερο. Στη σφαιροβολία των νεανίδων η ελληνική ομάδα είχε τρεις αθλήτριες την Αναστασία Ντραγκομίροβα, τη Μαρία Ανδρεάδη και τη Μαρία Σουγλάκου. Η Ντραγκομίροβα (ατομικό ρεκόρ 15.69μ) είχε καλύτερη βολή στα 14.00μ και κατέλαβε τη 13η θέση ενώ η Σουγλάκου με 13.69μ και η Ανδρεάδη με 13.20μ ολοκλήρωσαν τον αγώνα τους στη 19η και 26η θέση αντίστοιχα. Στο τριπλούν εφήβων δεν αγωνίστηκε ο Ανδρέας-Σπύρος Καραλής καθώς ανακοίνωσε ότι βρέθηκε θετικός στον κορονοϊό, ενώ στον αγώνα δεν εκκίνησε ούτε ο Γιώργος Βασιλογιαννακόπουλος.