ΣΚΙ ΑΝΤΟΧΗΣ

Θρίαμβος της “Iron lady”

Το πρώτο της χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Σότσι, κατέκτησε η Νορβηγία με την Μάριτ Μπγιέργκεν στο αγώνισμα του κρος κάντρι-καταδίωξης 7,5+7,5χλμ.

του Σούλη Μέζου

Η 33χρονη πολυολυμπιονίκης του Βανκούβερ το 2010 (κατέκτησε 3 χρυσά, ένα αργυρό και ένα χάλκινο) επιβεβαίωσε τον τίτλο του απόλυτου φαβορί για το αγώνισμα. Η Μπγιέργκεν κατάφερε να κερδίσει την κούρσα στην τελική ευθεία όταν κατάφερε να πάρει προβάδισμα 1,8 δευτερολέπτου από τη Σουηδέζα Σάρλοτ Κάλα που τερμάτισε τελικά στη δεύτερη θέση. Η συμπατριώτισα της Μπγιέργκεν, Χέιντι Γουέγκ κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.
Η Μάριτ Μπγιέργκεν θεωρείται ήδη θρύλος του σκι ανώμαλου δρόμου στη Νορβηγία, έχοντας στην κατοχή της οκτώ Ολυμπιακά μετάλλια (τα τέσσερα χρυσά) και 19 παγκόσμια (12 χρυσά). “Στο Σότσι θα προσπαθήσω να είμαι όσο καλύτερη μπορώ. Να εκπροσωπήσω τη χώρα μου με τον καλύτερο δυνατό τρόπο” δήλωσε ο Μπγιέργκεν η οποία ξεκαθάρισε πως οι Αγώνες του Σότσι, πιθανότατα θα είναι οι τελευταίοι της καριέρας της. Άλλωστε είναι 33 ετών και όπως είπε και η ίδια δεν την ενδιαφέρει να ισοφαρίσει το ρεκόρ του Μπγιορν Ντάιλι (τρεις Ολυμπιακοί Αγώνες, οκτώ χρυσά μετάλλια) και του Όλε Έιναρ Μπγιόρνταλεν (πέντε Ολυμπιακοί Αγώνες, έξι χρυσά μετάλλια).