Connect with us

ΤΖΟΥΝΤΟ

Θρίαμβος του Φίλιππου

Published

on

Το 13ο πανελλήνιο τίτλο, τα τελευταία 15 χρόνια κατέκτησε στους άνδρες ο Φίλιππος Αμυνταίου στο τζούντο , ενώ στις γυναίκες πρωταθλητής στέφθηκε ο Αθλητικός Όμιλος Ιλίου.

του Ηλία Τάταλα
[email protected]

Με τέσσερα χρυσά μετάλλια και δύο χάλκινα, η ομάδα του Αμυνταίου ήταν η κυρίαρχη για άλλη μία χρονιά στους άνδρες μην αφήνοντας περιθώριο αμφισβήτησης. Αντιθέτως, για πρώτη φορά στην ιστορία του, ο ΑΟ Ιλίου κατάφερε να στεφθεί πρωταθλητής στις γυναίκες, χάρη στις αδελφές Τσολάνη που κέρδισαν και τα τρία μετάλλια (ένα χρυσό, ένα αργυρό και ένα χάλκινο).
Στο διασυλλογικό πρωτάθλημα παίδων-κορασίδων Β΄νότιας Ελλάδας, ο Πανιώνιος και ο ΕΟΣ Αχαρνών ήταν οι θριαμβευτές
Τους αγώνες της δεύτερης ημέρας στο Ολυμπιακό κέντρο Άνω Λιοσίων, παρακολούθησε και ο Ηλίας Ηλιάδης ο οποίος τα ξημερώματα επέστρεψε από την Μάλαγα όπου συμμετείχε σε διεθνές προπονητικό καμπ της ευρωπαϊκής ομοσπονδίας.

Τα αποτελέσματα του πανελλήνιου ανδρών-γυανικών
Άνδρες
-81 κιλά
1. Αλέξης Ντανατσίδης (Φίλιππος Αμυνταίου)
2. Δαβίδ Τσοκούρης (Τζούντο Χαλκιδικής)
3. Κωνσταντίνος Γκλάβας (Εθνικός ΓΣ)
3. Γρηγόρης Ναζάροβ (Βικτώρια ΑΟ)
-90 κιλά
1. Ρομάν Μουστόπουλος (Ολυμπιονίκης. Αγ.Ι.Ρέντη)
2. Ιωάννης Παναγιωτόπουλος (ΟΤ Νέας Φιλαδέλφειας)
3. Θεοφύλακτος Αγγελίδης (Πόντος Αμπελοκήπων)
3. Μιχάλης Παυλής (ΟΤ Νέας Φιλαδέλφειας)
-100 κιλά
1. Παύλος Γκαρακλόβ (Φίλιππος Αμυνταίου)
2. Δαβίδ Γκαρακλίδης (Πόντος Αμπελοκήπων)
3. Ιωάννης Γιανναδάκης (ΑΟ Ιλίου)
3. Δημήτριος Τεβρεντσίδης (Μιρμάνης Ξάνθης)
+100 κιλά
1. Μωϋσής Ηλιάδης (Φίλιππος Αμυνταίου)
2. Μιχαήλ Αλεξιάδης (Μιρμάνης Ξάνθης)
3. Πέτρος Παμπουρτζής (Εθνικός ΓΣ)
3. Δημήτριος Τσουμήτας (Φίλιππος Αμυνταίου)

Γυναίκες
-70 κιλά
1. Ελισάβετ Τελτσίδου (ΕΟΣ Αχαρνών)
2. Δήμητρα Ανδρούτσου (Νικηφόρος Ανατολής)
3. Χριστίνα Βυζανιάρη (Ηρακλής Αχαρνών)
-78 κιλά
1. Αντιγόνη Αλειφέρη (Πολυδάμας Αγ.Παρασκευής)
2. Κατερίνα Γεωργομήτρου (ΟΤ Νέας Φιλαδέλφειας)
3. Ελένη Λαμπρινίδη (ΑΟΝ Αργυρούπολης)
+78 κιλά
1. Βασιλική Λυμπεροπούλου (ΑΟΝ Αργυρούπολης)
2. Παρασκευή Εδιρνέλη (ΣΑΠΚ Νεάπολης)
3. Κατερίνα Μαυρομάτη (Φλόγα Ρόδου)

Τα αποτελέσματα του διασυλλογικού παίδων-κορασίδων Β’ νότιας Ελλάδας
Παίδες Β’
-45 κιλά
1. Βασίλης Μπριόλας (ΕΟΣ Αχαρνών)
2. Γιώργος Χαλκίδης (Ολυμπιονίκης Αγ.Ι.Ρέντη)
3. Παναγιώτης Καστρινέλης (Πανιώνιος ΓΣ)
3. Κυριάκος Οικονομίδης (Ολύμπιος ΓΣ)
-48 κιλά
1. Ιωάννης Ντζιαρτζίδης (ΕΟΣ Αχαρνών)
2. Σπύρος Αγγελής (ΑΟ Ραφήνας)
3. Αθανάσιος Μιχαλάτος (Ερμής ΑΟ)
3. Ξενοφών Παππάς (ΑΣ Βριλλησίων «Τοκάι»
-51 κιλά
1. Λουκιανός Στελλάκης (Πανιώνιος ΓΣ)
2. Δημήτριος Δημιτρίου (Αττικός ΑΟ)
3. Αντώνης Ρογαλίδης (ΑΣ Νέων Καλύμνου)
3. Δημήτρης Τσακίρης (Πανιώνιος ΓΣ)
-55 κιλά
1. Παναγιώτης Σαρηγεωργίου (Πανιώνιος ΓΣ)
2. Παντελής Κιοβρέκης (Ολύμπιος ΓΣ)
3. Τσαμπίκος Ροδίτης (Φλόγα Ρόδου)
-60 κιλά
1. Ιωάννης Κοσμίδης (ΕΟΣ Αχαρνών)
2. Κωνσταντίνος Παπαχρήστος (Ολύμπιος ΓΣ)
3. Ηλίας Δάλλας (ΓΣ Ηλιούπολης)
3. Δημήτριος Θηβαίος (Ακαδημία Πολεμικών Τεχνών)
+60 κιλά
1. Χαράλαμπος Σταματάκης (ΑΟΝ Αργυρούπολης)
2. Δημήτρης Στρούμπος (Αστραπή ΑΟΠ)
3. Οδυσσέας Βερτζώνης (Πανελλήνιος ΓΣ)
3. Αριστοτέλης Λεωνίδης (Ολυμπιονίκης Αγ.Ι.Ρέντη)

Κορασίδες Β΄
-42 κιλά
1. Χριστίνα Βαθιώτου (Πολυδάμας Αγ.Παρασκευής)
-45 κιλά
1. Αθανασία Σκιαδαρέση (Αστραπή ΑΟΠ)
2. Πηνελόπη Ζαχαριουδάκη (Ολύμπιος ΓΣ)
3. Αντωνία Μπαλατσούρα (ΝΟ Καρύστου)
-52 κιλά
1. Μυρτώ Σοφικίτη (ΑΟ Ιλίου)
2. Χριστίνα Σταμούλη (ΕΟΣ Αχαρνών)
3. Δέσποινα Παλτατζίδου (ΕΟΣ Αχαρνών)
-57 κιλά
1. Μαρία Μυρίλλα (ΓΣ Ηλιούπολης)
2. Κωνσταντίνα Θεοδωρακοπούλου (ΑΕ Πετρούπολης)
3. Κατερίνα Ασμανή (Πανιώνιος ΓΣ)
+57 κιλά
1. Μαρήλια Αλατζά (Πανιώνιος ΓΣ)
2. Ελπίδα Γιαννοπούλου (ΑΕ Πετρούπολης)
3. Μαρία-Νίκη Βουλπασίν (Πανελλήνιος ΓΣ)
3. Έλλη Νίκα (ΑΟΝ Αργυρούπολης)

Advertisement

Advertisement

Οι απόψεις - editorial που δημοσιεύονται στο Sportsfeed απηχούν τις απόψεις των συγγραφέων και όχι του Sportsfeed το οποίο τηρεί πιστά τις αρχές της ελευθεροτυπίας: Η δημοσίευση είναι η ψυχή της δικαιοσύνης. Copyright © 2018 Sportsfeed.gr