Τ ί έκαναν οι Έλληνες της Αμερικής

Συνεχίζονται τα πρωταθλήματα των περιφερειών στις ΗΠΑ, με τους Έλληνες εκπροσώπους να συμμετέχουν σε δύο από αυτά. Γκολομέεβ, Πάντη, Αμοιρόγλου και Κουτσουβέλη συνείζουν να προσφέρουν βαθμούς στα κολέγια τους.

Με τις 100 γιάρδες πεταλούδα συνέχισε την παρουσία του στο πρωτάθλημα της νοτιοανατολικής περιφέρειας ο Κριστιάν Γκολομέεβ, ο οποίος με 48.05, κατέλαβε την 29η θέση στα προκριματικά.
Στον Ελληνα πρωταθλητή του Αλαμπάμα, απομένει ακόμα ένα αγώνισμα για ολοκληρώσει τη συμμετοχή του, αυτό των 100 γιάρδων ελεύθερο.
Στο ίδιο πρωτάθλημα, η Ελισάβετ Πάντη βελτίωσε αρκετά το χρόνο της στις 200 γιάρδες ελεύθερο, τερματίζοντας σε 1:50.45 (από 1:54.20 που είχε δηλωθεί). Η κολυμβήτρια του Φλόριντα κατέλαβε συνολικά της 49η θέση, ενώ έχει να αγωνιστεί ακόμα σε 100 γιάρδες ύπτιο και 100 γιάρδες ελεύθερο.
Στην περιφέρεια, Αμέρικαν Αθλέτικς η Ελεάννα Κουτσουβέλη ήταν για ακόμα μια φορά εντυπωσιακή βοηθώντας την ομάδα των Κούγκαρς του Χιούστον, να καταλάβουν την 4η θέση στη σκυταλοδρομία 4Χ50 γιάρδες μεικτή.
Στις 50 γιάρδες, η Αναστασία Αμοιρόγλου του Ιστ Καρολάινα με 22.94 πέρασε στον τελικό Α.
Οι αγώνες συνεχίζονται μέχρι τις 20 Φεβρουαρίου. Η Αμοιρόγλου πήρε και μετάλλιο στη σκυταλοδρομία 4Χ50 μεικτή καθώς η ομάδα της τερμάτισε σε 1:40.21.