ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Το δοκάρι στέρησε στην ΑΕΚ την ισοπαλία στην Πορτογαλία

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η ΑΕΚ στη Λισαβόνα κόντρα στη Σπόρτινγκ για την 4η αγωνιστική της ευρωπαϊκής λίγκας του χάντμπολ.

Η Ένωση ηττήθηκε 31-30 όμως στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα, είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει όμως το δοκάρι της στέρησε έναν πολύτιμο βαθμό.
Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Σπόρτινγκ Λισαβόνας να είναι μπροστά στο 20′ (11-10), αλλά την ΑΕΚ να προηγείται με ένα γκολ στο τέλος του ημιχρόνου (15-14). Οι Πορτογάλοι ξεκίνησαν δυνατά στο δεύτερο μέρος και στο 45′ λεπτό (24-21) πήραν προβάδισμα με τρία γκολ, με την ΑΕΚ βέβαια να μειώνει την διαφορά στο ένα τέρμα πέντε λεπτά αργότερα (26-25, 50′ λεπτό).  Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε την ΑΕΚ με 31-30, με τους κιτρινόμαυρους να πέφτουν στο 2-2, ενώ η πορτογαλική ομάδα ανέβασε το ρεκόρ της στο 3-1
Πεντάλεπτα: 3-3, 5-5, 7-8, 11-10, 13-13, 14-15, 18-18, 21-19, 24-21, 26-25, 28-26, 31-30
Σπόρτινγκ Λισαβόνας: Σόνγκαρτ 8, Ρουέσγκα Πασαρίν 4, Μότα ντα Κόστα 5, Ταβάρες 7, Σουάρεζ Ντιάζ 2, Φ. Μότα ντα Κόστα 1, Τιντεμαντ 2, Αρσενασβίλι 1, Γκασαμά Σισοκό 1
ΑΕΚ: Μυλωνάς 6, Πλάθα 5, Ουγκάλντε Γκαρσία 5, Καλομοίρος 3, Αραμπατζής 4, Κοτσιώνης 3, Ηλιόπουλος 1, Παπαδιονυσίου 2