ΜΠΑΚΟΥ 2015

Το πάλεψε ο Αρζουμανίδης

Στην προημιτελική φάση σταμάτησε η συμμετοχή του Γιάννη Αρζουμανίδη στην κατηγορία των 125 κιλών της ελευθέρας πάλης.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε καλά, αποκλείοντας στον προκριματικό γύρο τον Λετόνο Ντμίτρις Μιχαΐλοφς με 3-0. Στην προημιτελική φάση, ο Αρζουμανίδης κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον Ούγγρο Ντάνιελ Λιγκέτι ο οποίος το 2014 ήταν τρίτος στο πρωτάθλημα Ευρώπης. Ο Λιγκέτι επικράτησε 3-0 στα σημεία και ήταν αυτός που πέρασε στην ημιτελική φάση της κατηγορίας των 125 κιλών.
Στην κατηγορία των 86 κιλών, ο Τιμοφέι Ξενίδης αντιμετώπισε το Γάλλο Ακμέντ Αϊμπούεφ από τον οποίο ηττήθηκε με 3-1 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια των ευρωπαϊκών αγώνων του Μπακού.