Το θαύμα έμεινε μισό…

Το όνειρο της πρόκρισης έσβησε οριστικά για την Εθνική, πριν καν ξεκινήσει ο αγώνας της με το Λουξεμβούργο…

Στο πρότελευταιο ματς του ομίλου θέλαμε νίκη της Ολλανδίας με 3-0 ή 3-1 επί της Σλοβακίας κι η αλήθεια είναι ότι οι Οράνιε είχαν τις ευκαιρίες για να το κάνουν, αλλά στο πρώτο σετ αν και προηγήθηκαν με 18-14 και 23-21 κατάφεραν να το χάσουν (στο 25-25 η Σλοβακία πήρε πόντο με άμυνα από το λίμπερο της) κι ενώ ισοφάρισαν σε 1-1 και προηγήθηκαν 10-4 στο γ’ σετ το έχασαν κι αυτό κι εκεί τελείωσαν οριστικά όλα. Η Ολλανδία πήρε το απευθείας εισιτήριο, η Σλοβακία πάει στα μπαράζ κι εμείς… σπίτι.